Gazete Emek - Bir süredir lenf kanseriyle mücadele eden ve Mayıs ayından bu yana tedavisi yoğun bakımda süren Özkan Uğur son yolculuğuna uğurlandı. 69 yaşında hayatını kaybeden Özkan Uğur ile yıllarca birlikte çalışan ve birçok projeye imza atan Cem Yılmaz hıçkırıklara boğuldu.

Daha önce üç kez lenf kanserini yenen ancak geçtiğimiz aylarda tekrar kansere yakalanan ve Üsküdar’da özel bir hastanede yoğun bakımda tedavi gören sanatçı Özkan Uğur 8 Temmuz Cumartesi günü 69 yaşında hayatını kaybetti. Özkan Uğur'un cenazesi Karacaahmet Gasilhanesi'nden alındı. Uğur'un cenazesi Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) getirildi.

Bas gitarı tabutunun önüne konuldu

Program bir video gösterimiyle başladı. Usta oyuncunun tabutunun hemen önüne de yanından hiç ayırmadığı bas gitarı koyuldu. Grubun diğer üyelerinin de gitarları tabutun yanında yer aldı. Programda Mazhar Alanson ve Fuat Güner sahneye çıkarak konuşma yaptı. Uğur, AKM’de düzenlenen törenin ardından Taksim Camii'nde kılınan namazın ardından Karacaahmet'te defnedilecek.

Sahneye çıkarak konuşma yapan Fuat Güner, "Of... Özkan bu salonda bulunan, hatta bu ülkedeki herkes için çok büyük bir kayıp. Kimileri Özkan'ı MFÖ'nün Ö'sü, kimileri harika bir sahne sanatçısı, kimileri çok iyi bir dost olarak görür. Ama Özkan benim için 52 yıllık dostum, iş ortağım, iş ortağımızdı. Hiçbir söz, gözyaşı bu acıyı içimizden attıramaz. Özkan'ım yeniden buluşmak üzere hoşça kal... ifadelerini kullandı.

Ah be Özkan'ım'

Mazhar Alanson ise "Şu an burada olduğunu, bizi seyrettiğini biliyorum. Bir konuşma hazırlayamadım ama 3-4 gündür halimiz darmaduman. Gittik o gün herkes üzgün ağlıyor. Özkan'ın meşhur lafları vardır, biz kimse anlamasın istediğimiz zaman aramızda kuş diliyle konuşurduk. Özkan'ın yeteneğini biliyor. Özkan'cığım herhalde yetenekli olduğunu sen de biliyordun. Ama bu kadar şeyi bildiğini sen de bilmiyordun. (Gözyaşlarıyla) Meğer bütün herkes ne çok severmiş seni. Biz nasıl unutacağız, ne yapacağız bilmiyorum. Çaresiziz. Özkan'cığım ele güne karşı yapayalnız böyle de olmaz ki. Nasıl da gittin böyle bırakılmaz ki... Seni görebileceğimiz yer rüyalar artık. Ah be Özkan'ım" dedi.

Törende Özkan Uğur'un eşi Aysun Arslan ile oğlu Alişan da konuşma yaptı.

Alişan Uğur, "Özkan Uğur, annemin 41 yıllık aşkı, benim sevgili babamdı. O bizim üç kişilik çekirdek ailemizin temeliydi. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar çok sevdik birbirimizi. Ama şimdi görüyoruz ki o her yaşta, hergörüşte insanın kat be kat sevgilisiymiş. Babam tüm çevresine bonkörce saçtığı neşesi, naifliği ile hafızalara kazandı. Benim babam adeta bu dünyaya sanatçı olsun diye ışınlanmış bir ruhtu. Hayatını hastalığına rağmen doyasıya yaşadı. Hastalığının en zor zamanlarında bile yüzünden gülümsemesi eksik olmadı. Artık onun gitar çalışını, sabah sesini açmak için yaptığı Özkan'ca egzersizleri, kahkahalarını, esprilerini ve eleştirilerini duyamayacak, ona dokunamayacak olmak çok acı verici. Babam hakkında di'li geçmiş zamanda konuştuğumuza inanamıyorum, kabullenmek çok zor. Zaman bizim için durdu, boşlukta süzülüyoruz adeta. Hoşçakal canımın içi" ifadelerini kullandı.

Aysun Arslan ise "Benim tutunabilecek bir şeyim yok şu anda. Özkan Uğur'umuz için sizden 1 dakikalık saygı duruşu rica ediyorum" dedi.

Lenf kanseriyle mücadele eden ve 29 Mayıs'ta entübe edilen Özkan Uğur, cumartesi günü hayata veda etti. 69 yaşında yaşamını yitiren Özkan Uğur, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Usta sanatçı için ilk tören Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yıllardır birlikte çalışan ve birçok projeye birlikte imza atan komedyen Cem Yılmaz, tören sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Editör: Bekir GÜNEŞ