Gazete Emek - Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın yeniden yargılandığı dava duruşmasının ardından Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya Yeşiller ve Yeşil Sol Parti milletvekillleri Cengiz Çandar, Mehmet Kamaç, Adalet Kaya, Ceylan Akça, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, siyasetçiler ve avukatlar katıldı.

‘EK DAVA AÇILDI’

Açıklamada konuşan avukat Mehmet Emin Aktar, yeni iddianame ile Mızraklı hakkında ek dava açıldığını söyledi. 700 kişinin ismini veren bir itirafçının beyanı üzerine yeni dava açıldığını belirten Aktar, “5 Eylül’de itirafçının mahkemede dinlenmiş olduğu tespit edildi. Bugünde yeniden dinlenme kararı alındı. Anlayacağınız Selçuk Mızraklı’nın tutuklu bulunması için sudan bahaneler üretiliyor. Yargıtayca’da itirazlar kabul edilmesine rağmen bunun nedeni soruşturma değil bu kentte yıllarca süren kayyım uygulamasına şeklen kanunilik gerekçesi yaratılıyor. Selçuk Mızraklı’nın tutuklanmasında hukuki gerekçe yoktur. Bir an önce özgür bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Ardından söz alan Yeşil Sol Parti Milletvekili Ceylan Akça, Mızraklı’nın seçildikten 6 ay sonra tutuklandığını ve o günden bu yana tutuklu olduğunu söyledi. 2 milyona yakın insanın iradesinin cezaevinde tutulduğunu söyleyen Akça, “Şuan Mızraklı cezaevinde tutuluyorsa bu derin devlet aklının Kürt meselesini güvenlik sorunu olarak görmesiyle açıklayabiliriz. Hicran diye garip bir tanığın ifadeleriyle Mızraklı’yı tutukladılar. O boşa çıkınca başka birinden medet umarak ‘Mızraklı’yı bir kez daha cezaevinde tutulalım’ ısrarı içindeler. Mızraklı duruşmada da  ‘Mızrak çuvala sığmıyor’ dedi. Mızraklı ve temsil ettiği Kürt halkının idaresi de o salona, o iki sayfalık iddianameye sığmıyor. Bu halk defalarca iradesini gösterdi, ‘ne yaparsan yap irademi göstermeye devam edeceğiz’ dedi. Gultan Kışanak sonrası Kürtler birkez daha sandığa giderek Adnan Selçuk Mızraklı’yı seçti. Bu kayyım anlayışı iflas edecektir. Bugün Mızraklı’yı tutanlarda gidecek. O anlayış gidene kadar bizde mücadele etmeye devam edeceğiz. Cezaevindeki arkadaşlarımız bırakılana kadar mücadele edeceğiz. Onlar gidecek biz kalacağız” dedi.

‘HUKUKA UYGUN DELİL YOK’

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Mızraklı ile birlikte burada çalıştık. Kendisi iyi bir hekim, iyi insan ve iyi siyasetçidir. O nedenle hapiste. Dava dosyasında hukuka uygun bir delil yok. Dava sonrası üretilmiş ve içerde tutmaya dönük bir dava var. Diyarbakır halkının iradesinin tutuklanmöış olması demektir. Bu yargılamalar bitecek elbet. Elbet birgün adaleti sağlayacağız” diye konuştu.

Son olarak konuşan Cengiz Çandar ise, bir süre önce Mızraklı’yı cezaevinde ziyaret ettiğini söyledi. Konuşmalarının Diyarbakır üzerine olduğunu belirten Çandar, “Mızraklı bu şehre tabip olarak hizmet etti. Yıllarını verdi. Arkasından milletvekili olarak,  son olarak da belediye başkanı olarak seçildi. Bugün ki bu karar Diyarbakır halkının demir parmaklıklar arkasına konulması kararıdır. Tüm şehir bunca yıldır hiçbir zulme boyun eğmediği gibi bugünde boyun eğmeyecek. Selçuk Mızraklı’yı yakın gelecekte özgürlüğüne kavuşmasını diliyoruz “dedi. 

/Mezopotamya Ajansı/

Editör: Bekir GÜNEŞ