Gazete Emek - Reuters'ın aktardığına göre Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Merih Demiral'ın 'bozkurt selamı' nedeniyle Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'in bakanlığa çağrıldığını duyurdu. Dün de, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

Demiral, attığı golün ardından ‘bozkurt' işaretiyle gol sevincinde bulunmuştu. Demiral’ın gol sevincinde yaptığı bu hareket, Almanya ve işaretin yasak olduğu Avusturya kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. 

TFF’nin yeni başkanı eski Trabzonspor başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu TFF’nin yeni başkanı eski Trabzonspor başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

UEFA SORUŞTURMA BAŞLATTI

UEFA, Avusturya maçındaki gol sevinci nedeniyle Merih Demiral ile ilgili soruşturma başlatmıştı. UEFA'dan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti: "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir."

Almanya İçişleri Bakanı Faeser ise, Melih Demiral'ın gol sevinci sırasında yaptığı 'bozkurt' işaretine ilişkin olarak, "Türk aşırı sağcıların sembolünün stadyumlarımızda yeri yok" demişti.

'BOZKURT SELAMI' ALMANYA'DA YASAK DEĞİL 

Almanya'nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), 'Bozkurtlar' olarak bilinen ülkücü hareketi 'Almanya'daki Türk aşırı sağı' olarak tanımlıyor, 'iç güvenlik açısından tehdit oluşturan, şiddete eğilimli bir yapı' olarak değerlendiriyor. Ülkücü hareket, Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor ancak ülkücü hareket de bozkurt selamı da yasak değil.

Editör: Bekir GÜNEŞ