Gazete Emek - Türkiye, dün gece MKE Ankaragücü-Rize maçından sonra Ankaragücü başkanı ve yöneticilerinin hakem Halil Umut Meler’i darp etmesini konuşurken, 7 yıl önce Ankara’da aynı kulübün yöneticileri tartından darp edilen ve tribününde aşağı atılan Amedspor eski yöneticisi Av.Haldi Soran Mızrak, yaşadıklarını  CEGA Medyaya anlattı.

MKE Ankagücü Başkanı ve yöneticilerinin dün gece Rize maçından sonra sahaya inip maçın hakemi Halil Umut Meler’i darp etmesi, gözleri 7 yıl önce aynı sabaha yaşanan başka bir olaya çevrilmesine neden oldu. Ankaragücü, 2 ligte oynadığı 2016 yılında evinde Amedspor’u konuk etti.

Ankara’da, 24 Nisan 2026 tarihinde oynanan maçta protokol tribününde maçı izleyen Amedspor o zamanki yöneticisi Avukat Haldi soran Mızrak, Ankaragücü yöneticileri tarafından feci şekilde bayıltılana kadar dövüldükten sonra tribünden aşağı atıldı. Yerde de darbelere maruz kalan Mızrak, daha sonra hastaneye kaldırıldı. O gün yaşananları mızrak, CEGA Medyaya anlattı.

“DÜN YAPTIKLARI BİR İLK DEĞİLDİ, HEP YAPTILAR”

Mızrak, dün gece yaşanan olayı izlediğini ve 7 yıl öncesini hatırladığını belirterek, “O zaman beni öldüresiye darp eden yöneticiler, sadece 120 gün hak mahrumiyeti cezası aldı. Cezaların çoğu da lig sonunu denk geldiği için bir anlam ifade etmedi. Bu kişilerin, hatta bu kulübün spordan men edilmesi gerekiyordu. İlk defa yaptıkları bir şey değildi, Beşiktaş maçında da yaptılar. Maalesef kriminal bir kulüp ve yaptıkları hap yanlarına kar kalıyor” dedi.

ÖLDÜRÜLMEK İSTENEN BEN, CEZAYI ALAN BEN OLDUM”

Avukat Haldi Soran Mızrak, Ankaragücü’nün yönetimi ve zihniyeti ile kriminal bir kulüp olduğunu ileri sürerek, “Bana karşı yaptıkları saldırıdan dolayı ‘adam öldürmeye teşebbüsten’ dava açılması gerekirken, ‘basit yaralamadan’ dava açıldı. Tribünde bayıltılana kadar darp edilen ve tribünden atılan ben, ama bir yöneticinin elini incittiğim gerekçesiyle bana basit yaralamadan 3,5 ay ertelemeli ceza verildi. Onlara da basit yaralamadan ceza verildi. Devlet ve Federasyon açıkça bu kulübü koruyor, göz yumuyor” dedi.

Kürt futbolcu Almanya ligine damgasını vurdu Kürt futbolcu Almanya ligine damgasını vurdu

HAKEME NE YAPTILARSA BANA DA AYNISINI YAPTILAR”

Mızrak, dün gece hakem Halil Umut Meler’e ne yapıldıysa aynısının kendisine de yapıldığını belirterek, “Hakemi yere indirip tekmelerle nasıl vurgularsa bana da tribünden aşağı attıktan sonra aynısını yaptılar. Tabi yaptıkları cezasız kalınca aynı şeyi yapmaya devam ediyorlar. Eğer 7 yıl önce yapılanlara mahkemeler ve federasyon kayıtsız kalmasıydı dün akşam yaşananlar yaşanmayacaktı. Federasyonun burada büyük suçu var. Bugün hakem dövülüyorsa, dün yönetici dövülüp gereği yapılmadıysa tek sorumlusu federasyondur” diye konuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ