Gazete Emek - Daha önce Şimşek’in TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’yı telefonla arayarak, “Gerçeği açıklayın, program yapamıyorum” dediği iddiasını gündeme getiren , Bakan Cumhuriyet TV’ye değerlendirmelerde bulundu.

Mehmet Şimşek, rakamların sağlıklı olmadığını gördü”

“Mehmet Şimşek’i önümüzdeki dönem çok konuşacağız diyerek” sözlerine başlayan Balbay, “Gelinen noktada Mehmet Şimşek’in bir anlamda, hükümetin bu halka IMF gibi davranan bir tutumla yola çıktığını görüyoruz. Hiçbirimiz tekrar IMF’nin programlarına teslim olmayı istemez ama o programda bile bir hedef vardı, sıkılacak kemerler vardı, rakamlar açıklanırdı. Devletin pek çok rakamına uluslararası alanda ne yazık ki güven yok. Mehmet Şimşek, bu planları yaparken rakamların sağlıklı olmadığını gördü. Bunun üzerine bu rakamları belirleme noktasında en sorunlu yer dolarak TÜİK’in rakamlarını gerçekçi bulmadığını, bir süredir de bunu kafasında bir yere oturtmaya çalıştığının haberini alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İlerleyen günlerde Şimşek ile Erdoğan arasında bir çatışma bekliyorum”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Şimşek arasında bir görüş ayrılığı yaşandığının altını çizen Balbay, şöyle devam etti:

Mehmet Şimşek '2024 ortasında bir nebze önümüzü göreceğiz ve enflasyon düşecek' diyor. Erdoğan ise '2024 başında rahatlamaya başlayacağız' diyor çünkü yerel seçim var. Erdoğan, yerel seçimden birkaç ay önce bir anlamda rahatlamanın hissedilmesini ve devamında da seçimlerin kazanılmasını arzu ediyor. Mehmet Şimşek de 'en erken 1 yıl sonra sonuç alabileceğimiz bir döneme girdik' diyor, bu bir çatışma bence. Şu anda Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ağırlığıyla Batı'dan para alamıyor. Sizin kültürünüzle ekonomiye bakan bir kişiyi bu işin başına atadım dedi Erdoğan ve Mehmet Şimşek şu an fiilen IMF temsilcisi. Ben ilerleyen günlerde bir çatışma bekliyorum.” 

“Mehmet Şimşek, bir yıl içinde görevden ayrılır”

İlerleyen günlerde bakanlık koltuğunda değişiklik yaşanabileceğine dikkati çeken Balbay, “Mehmet Şimşek’in kafasındaki planı uygulayamadığını biliyorum. Mehmet Şimşek, bir yıl içinde görevden ayrılır. Ekonomi diyelim ki istenildiği gibi olmadı ve Şimşek’in kabul etmediği bir karar geldiğinde Şimşek ayrıldığı zaman Erdoğan ‘yapamadı’ diyecek. Hacı yatmaz gibi Erdoğan hariç herkes suçlu. Ekonomide o yüzden şu anda böyle bir yol kurdu, Erdoğan’ın AKP’lilere anlatacağı bir süreç gelişiyor” dedi.

Editör: Bekir GÜNEŞ