Gazete Emek-Fransa'nın başkenti Paris'teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne önceki gün gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgili HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Türkçe ve Fransızca açıklama yayınladı.

Fransız yetkililere "bir an önce katliamı aydınlatma" çağrısı yapan Buldan ve Sancar'ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yönelik vahşi bir saldırı sırasında 3 Kürt yurttaş hayatını kaybettiğini ve 3 kişinin de yaralandığını üzüntüyle öğrendik. Öncelikle yapılan bu vahşi saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına baş sağlığı yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Fransa yetkililerinden beklentimiz, faillerin ve saldırıların acil bir şekilde ortaya çıkarılıp kamuoyunu şeffaf bir şekilde aydınlatması yönündedir. Bu tür ırkçı saldırıların önüne geçecek tek yol gerçeğin ivedilikle aydınlatılması olacaktır."

Ne olmuştu?

Paris'in 10'uncu bölgesindeki Enghien sokağında bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne 23 Aralık Cuma günü silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 3 kişi ölürken 5 kişi de yaralandı. Saldırgan kültür merkezinden çıktıktan sonra Kürtlere ait Awesta isimli bir restorana ve bir berber salonuna saldırmış, şarjör değiştirmeye çalışırken berber salonunda çalışanlar tarafından etkisiz hale getirilmişti. Yakalanan 69 yaşındaki saldırgan William M.'nin geçen sene Paris'te göçmen çadırına saldırı düzenlemesi nedeniyle yargılandığı, kültür merkezine saldırmadan 11 gün önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Hayatını kaybeden üç kişinin Emine Kara, Abdurrahman Kızıl ve Kürt sanatçı Mîr Perwer olduğu belirlenmişti.

İş insanından 'MHP'li başkan şirketime çöktü' iddiası: 'Ölümle tehdit ediliyorum' İş insanından 'MHP'li başkan şirketime çöktü' iddiası: 'Ölümle tehdit ediliyorum'

Kaynak: Duvar