Gazete Emek - Mayıs seçimleri için, “Bu seçim başarı diyenin aklına şaşarım” diyen Altay, “CHP'nin iç muhasebe yapması lazım. Ama gerçek anlamda ve tepeden tırnağa!" dedi. Altay, Merkez Yönetim Kurulu'ndaki (MYK) değişiklik için de, "Yeterli değil, nasıl yeterli olsun” ifadesini kullandı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Altay, neden görev almadığına ilişkin soruya, “Ben 10 yıl grup başkanvekilliği yaptım. Partim seçim kaybetti. Kazansak TBMM Başkanı olacaktım. Öyle bir hevesim vardı. Bu tablodan sonra, ‘hem grup başkanvekili hem Meclis başkanvekili ol’ dedi arkadaşlar, kabul etmedim. Çekilmeyi bilmek lazım. Çekilmek lazım. Örgütü rahatlatmak lazım. Ama ‘yeni yüzler gelsin’ derken, yeni MYK gibi olmaması lazım tabii” yanıtını verdi.

"Benim dışımda kendi isteğiyle çekilen kimse yok”

"Partiyi temsil ettik. Parti için mücadele verdik. Parti adına laf söyledik. Seçimi kaybettiysek benim gibi arkadaşların bir kenarda durmasını bilmesi lazım diye düşünürüm” diyen Altay, bu görüşünü Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanında da söylediğini belirtti. Altay, “Benim dışımda kendi isteğiyle çekilen kimse yok” dedi.

“Çekilme sözünüz Kılıçdaroğlu için de geçerli mi?”

Altay, “Çekilme sözünüz Kılıçdaroğlu için de geçerli mi” sorusunu ise, “Şimdi o gün değil. Kemal Bey'in tasarruflarını tümüyle görmemiz lazım” diye yanıtladı.

“MYK'daki değişiklik yeterli değil"

Altay, “CHP ciddi bir iç muhasebe yapmalı. Ama gerçek anlamda iç muhasebe, tepeden tırnağa muhasebe. MYK'daki değişiklik yeterli değil, nasıl yeterli olsun” dedi.

"Genel başkanımızla devam edebiliriz, buna karar verecek olan kurultaydır"

Kurultayın yerel seçimden önce yapılması gerektiğini de söyleyen Altay, “Parti yerel seçimde aradığı heyecanı bulamaz. Genel başkanımızla devam edebiliriz. Buna karar verecek olan kurultaydır. Ama bunun parti yönetimi var, parti meclisi var, MYK'sı var. Bu MYK ile biz yerel seçimlere mi gideceğiz, gözünü seveyim!” diye konuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ