Gazete Emek- Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılı için aldığı 13 milyar TL'lik bütçeyle 7 bakanlığın ve 13 başkanlığın bütçesini geride bırakmasına karşın, cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılmasını istedi. 

"PERSONEL HALKA TAM OLARAK ULAŞAMIYOR" GEREKÇESİ

Diyanet, bütçenin artırılmasını istemesine gerekçe olarak ise kurum bütçesinin her yıl yaklaşık yüzde 96-97’sinin personel giderlerinden oluşmasını, yüzde 3-4’ü ile hizmetlerin icra edilmesini gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin halka tam olarak ulaşamadığını öne sürerek bu konuda yeni önlemler alınmasını istedi. Özellikle büyük kentlerdeki site tarzı yapıların civarında Kuran kursu açılması gerektiği savunuldu.

EK PARA TALEBİNDE DE BULUNULDU

2021 için 13 milyar lira bütçe ayrılan Diyanet, “Kurum bütçesinin her yıl yaklaşık yüzde 96-97'si personel giderlerinden oluşmakta, yüzde 3-4'ü ile hizmetler icra edilmektedir. Yurt içi ve yurt dışında geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılması gerekmektedir” diyerek ek para da istedi.

Raporda, mezra gibi nüfusun çok az olduğu yerlere de din görevlisi görevlendirilmesi istendi ve “Köy ve mezralarda da din görevlisi bulunması zorunludur. Zira ezan okunması, namaz kılınması, Kur'an okunması, düğün, sünnet, cenaze gibi durumlarda din hizmetleri halkın temel ihtiyaç mesabesinde talep ettiği bir hizmet olduğu için burada maliyet hesabı yapılmamaktadır” görüşü savunuldu.