Gazete Emek - Diyarbakır'daki Cumhuriyet Bayramı töreninin ardından polis, CHP'nin Atatürk Anıtına çelenk bırakmasına izin vermedi. Törende bulunan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, engellemeye yönelik tepki gösterdi. Tanrıkulu, ''Böyle bir usul yok. Ben 12 yıl İstanbul milletvekilliği yaptım, 12 yıl! Aynen bu şekilde çelenk bıraktık. Alışacaksınız buna o zaman! Ben Diyarbakır milletvekiliyim, alışacaksınız! İstanbul'da aynı biçimde bu şekilde yaptık o kadar, ne var yani bunda?'' dedi.

Sezgin Tanrıkulu'nun konuşması şu şekilde:

Eğer kaldırırsanız kıyamet kopar. Bu çelenk kaldırılmaz, Türkiye'nin hiçbir yerinde kaldırılmaz! 12 yıldır ben milletvekiliyim, İstanbul'da da aynı şeyi yapıyoruz. Kaldırmayın bu çelengi. Buradan çelenk kaldırılmaz, İstanbul'da da Ankara'da da bu şekilde yapıyoruz. Şimdiye kadar CHP yoktu burada, şimdi var CHP milletvekiliyiz.

Ben 12 yıldır milletvekiliyim, İstanbul'da da aynısını yapıyoruz hiç öyle izne filan gerek yok. Ne izni ya? Ana muhalefet partisiyiz, protokoldeki yerimiz belli bizim. Burada Cumhuriyet Bayramı'nda isteyen siyasi partiler, buradakiler demek ki istememiş. Tören yönetmeliğinden sonra bırakıyoruz zaten, tören bitti ondan sonra bırakıyoruz. Böyle bir usul yok. Ben 12 yıl İstanbul milletvekilliği yaptım, 12 yıl! Aynen bu şekilde çelenk bıraktık. Alışacaksınız buna o zaman! Ben Diyarbakır milletvekiliyim, alışacaksınız! İstanbul'da aynı biçimde bu şekilde yaptık o kadar, ne var yani bunda?

Resmi tören bittikten sonra ve resmi törenin bittiği ilan edildikten sonra Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanımız, İl Yöneticilerimiz ile birlikte Atatürk Anıtına Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı'nın çelengini koyduk. Ancak itirazla karşılaştık. 'Çelengi koyamazsınız' dediler. Biz çelengimizi bıraktık.

Bu çelenk burada tören boyunca kalacak, yarın Cumhuriyet Bayramı burada kalacak. Eğer kaldırılırsa, bununla ilgili olarak gerekli girişimlerde bulunacağız, suç duyurusunda bulunacağız! Bunun da bilinmesini isteriz. Cumhuriyet Bayramı'nda, Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisinin Atatürk Anıtı önünde tören yapmasına, çelenk bırakmasına kimse engel olamaz! Böyle bir usul de Türkiye'nin hiçbir ilinde yok! Herkesin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!"

Editör: Bekir GÜNEŞ