Gazete Emek - DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir ve 17 ilçede belediye eş başkan adaylarını belirlemek için 14 Ocak’ta, 21 bin delege ile sandığa gitmişti. 17 ilçenin tümünde ilk tur oylamalarda yüzde 51’i alan aday olmadığı için seçimler ikinci tura kaldı. İkinci tur seçimlerin önümüzdeki günlerde yapılması planlanıyor. İlk tur oylamalar Dicle ve Yenişehir ilçelerinde de itirazlar üzerine iptal edilmişti. Yarın yeniden eğilim yoklaması için sandık kurulması bekleniyor.

Büyükşehir de iptal

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlığı için, 2’si kadın aday, 2’si erkek aday olmak üzere, 4 kişi en yüksek oyu almış, ancak yüzde 51 oluşmadığı için, seçimler ikinci tura kalmıştı. Amida Haber’in ulaştığı bilgilere göre, yoğun itirazlar üzerine DEM Parti, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ilk tur seçimini de iptal etti. 14 aday adayı, kurulacak sandıklarda yeniden oylanacak. Yüzde 51’i geçen aday adayının olması durumunda, eş başkan adayları belirlenecek, olmaması durumunda ise ikinci tur oylama yapılacak.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Seçim Koordinasyonu, Amed’de yapılacak olan ön seçimlere ilişkin açıklama yaptı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya, DEM Parti Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan aday adaylarının tümü katıldı. 

 DEM Parti Amed İl Seçim Koordinasyonu Eşsözcüsü Sultan Yaray, demokrasinin önemine dikkat çekti. Yaray, “Omuzlarımıza aldığımız yük hafif bir yük değil. Tek isteğimiz halkın istediği adil bir seçim olmasıdır” dedi.

Yaray’ın ardından açıklamayı okuyan DEM Parti Amed İl Seçim Koordinasyonu Eşsözcüsü Abbas Şahin, Kürt halkının 31 Mart 2024’te iradesine sahip çıkma, demokratik ve özgür yaşama ulaşma açısından tarihi bir seçime gideceğini hatırlatarak, “Kürt halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesinde kusursuz bir zafere ulaşacağı bu seçimlerde Amed hem Kürt halkı hem de dünya kamuoyunun gözlerinin odaklanacağı kent olacaktır” dedi.

SEÇİMLER YENİLENECEK

Amed’in Kürt halkı ve Ortadoğu halkları açısından tarihsel ve sembolik öneminin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde alınacak sonuçla bir kez daha teyit edileceğini vurgulayan Abbas,  şunları söyledi: “Amed’de kusursuz bir zafere ulaşmak için uzun zaman önce başlattığımız çalışmalarımız kapsamında geçtiğimiz hafta ön seçimleri gerçekleştirdik. Türkiye’nin demokrasiden fersah fersah uzaklaştırıldığı bir dönemde, güçlü ve kapsamlı bir katılımla gerçekleşen ön seçimler demokrasi devriminin kapılarını aralamıştır. Amed Büyükşehir Belediyesi için yapılan ön seçimlerle ilgili bir kısmı kamuoyuna da yansıyan teknik aksaklıklara yapılan itirazlar Amed İl Seçim Koordinasyonunca değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında Amed halkının iradesinin ön seçimlere tam ve güçlü şekilde yansıması, herhangi bir kuşkuya yer vermemek için Amed Büyükşehir Belediyesi önseçimleri tüm ilçelerde iptal edilmiştir. Amed Büyükşehir Belediyesi ön seçimler eksiklikler giderilerek en güçlü katılımı sağlamak için tüm ilçelerde  21 ocak Pazar günü ilk tur önseçim olarak yeniden yapılacaktır.  Bu kapsamda iptal edilen Yenişehir ilçesi için ilk tur önseçimi 20 Ocak Cumartesi günü,  önseçimi yapılan ilçe eşbaşkanlıkların seçimlerinin ikinci turları ise 21 Ocak Pazar günü yapılacaktır.”

DEM Parti’den yeni eylem planı: İstanbul’dan Hakkari’ye yürüyüş yapılacak DEM Parti’den yeni eylem planı: İstanbul’dan Hakkari’ye yürüyüş yapılacak

SEÇİME ÇAĞRI

“Amed Ortadoğu halklarının barış umududur. Amed’in tarihsel ve sembolik önemine yakışır şekilde ön seçimlerimizi yeniden gerçekleştireceğiz” diyen Abbas, tüm delegelere Amed’de yeniden yapılacak olan ön seçimlere katılım çağrısında bulundu. 

Yarın sandık kurulacak

Alınan bilgiye göre, büyükşehir eş başkan adaylığı için yarın Yenişehir'de, ertesi gün de diğer ilçelerde sandık kurulacak.

Alınan bilgilere göre şaibeler nedeniyle iptal edildi  

Kaynak: Amida haber-  Mezopotamya Ajansı 

Editör: Bekir GÜNEŞ