Gazete Emek - Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde haber takibi yapan Rudaw TV’nin Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırgan kısa sürede yakalandı.

Olay Diyarbakır Sur İlçesi’ndeki Ulu Cami önünde meydana geldi. Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak canlı yayın yaptığı sırada kimliği belirlenemeyen bir kişi, “Burası Türkiye Cumhuriyeti burada Kürtçe konuşmazsınız” diyerek sözlü saldırıda bulundu. Çevredekilerin araya girmesi ile fiziksel saldırı engellendi. Olayın basına yansıması üzerine şüpheli kişi gözaltına alındı.

Bakan Koca açıkladı: 16 bin kişi 'kurban keserken' yaralandı Bakan Koca açıkladı: 16 bin kişi 'kurban keserken' yaralandı

TGS’den saldırı açıklaması

Gazetecilere saldırı kabul edilemez. Yetkililer göreve…
Bugün bir siyasi partinin genel başkanının Diyarbakır ziyareti sırasında, kentin her zaman en işlek yerlerinden biri olan ve bu nedenle de sürekli  emniyet mensuplarının bulunmazı gereken ve de bulunduğuna tanık olduğumuz Ulucamii Meydanında, Irak Kürdistanı Rudaw Medya Grubu Diyarbakır Temsilciliğinde görev yapan meslektaşlarımız, çirkin bir saldırıya maruz kalmıştır.

Saldırgan onlarca kamera ve yurttaşın yanısıra çok sayıda görevli polisin arasında meslektaşlarımıza ağız dolusu küfürler etmiş, bu da yetmemiş fiziki saldırıda bulunmaya teşebbüs etmiştir. Saldırı sırasında densiz şahsın sarf ettiği küfürlerin yanında `Burası Türkiye Cumhuriyeti` diyerek, aklınca meslektaşlarımızın çalışmalarını iillegalize etme gayreti ise olayın dikkat çeken diğer bir yönüdür.

EVET. BİZ DE AYNISINI TEKRAR EDİYORUZ! 

Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ve bu ülke demokratik bir hukuk devletidir. Rudaw Medya Grubu da bu ülkenin yasalarına göre kurulmuş, çalışanlarının sigortalarını yasal olarak ödeyen, bu ülkenin yasalarına tabi olarak faaliyet yürüten bir medya kuruluşudur.  İlgili yasalara harfiyen uyan kuruluşun çalışanları da Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) üyeleridir. 

Bizim TGS olarak, üyelerimize ve üyemiz olmayan diğer tüm gazetecilere yapılan bu türden çirkin saldırılara karşı sessiz kalacağımız bekleniyorsa büyük bir yanılgı içinde olunduğunun bilinmesini isteriz. Eğer, yetkililer bu ülkenin demokratik hukuk devleti olduğu iddiasında ise ve hukuk her zaman üstün ise bu meczup densizin derhal hesap vermesi gerekir. 

Bu cümleden hareketle saldırganın bir an önce yakalanarak, hukuk önünde hesap vermesi yetkililerin sorumluluğudur. 

Bu vesileyle saldırıya maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, her zaman dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Yetkililerin resen harekete geçmemesi durumunda da arkadaşlarımıza gerekli hukuki desteği sunacağımızı bilgilerinize sunarız.

Türkiye Gazeteciler Sendikası 
Diyarbakır Temsilciliği

Editör: Bekir GÜNEŞ