Gazete Emek - Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesini yasaklayan skandal bir karara imza attı. Köyde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesinin, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandığı iddia edildi.

Kadınlara 2 saatlik eğlenme süresi belirlediler

Cumhuriyet, söz konusu iddiaların odağındaki Karaağız Mahallesi muhtarına ulaştı. Muhtar Arif Yılmaz, “Düğünlerde ve kınalarda yabancı yerlerden gelen insanlar olduğu için kadınlar rahatsız oluyor. Buna engel olabilmek için köy heyetiyle birlikte böyle bir karar aldık. Düğünlerde yalnızca kadınların eğlenmesi için 2 saatlik bir süre ayrılacak” dedi.

Kadınlar rahatsız oldu, o yüzden bu kararı aldık'

Dilekçede yer alan ‘dinen uygun değildir’ kısmına ilişkin de konuşan Yılmaz, “Ben dinen eşimin ve kızımın yabancı erkeklerle aynı yerde oyun oynamasını uygun görmüyorum. Kadınların rahatsız olduğu birçok olay yaşadık. Bu nedenle böyle bir karar aldık” diye konuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ