Gazete Emek-Dersim’de Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) , 31 Mart yerel seçimleri için ittifak kurmak için çalışma kararı aldıklarını açıkladı.

Evrensel Gazetesi'nin haberine göre, kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, en geniş ittifakı savunduklarını belirterek "Somut olarak Dersim merkez, ilçeler ve bir beldeyi kapsayan ortak program, ortak yönetim ve ortak protokolün en doğru, birleştirici ve demokratik bir ittifak olduğunu savunuyoruz. Bu tutum etrafında birleştiğimizi buradan halkımıza ilan ediyoruz" dedi.

'İKTİDAR VE MUHALEFET SINIFSAL KARAKTERLERİNE GÖRE POZİSYON ALIYOR'

İktidarın ve muhalefetin kendi sınıfsal karakterine göre pozisyon alarak ittifaklar kurduğunu söyleyen Tekin, "Dersim özgülünde gerçekleşen yerel seçimler ittifakı da bu genel politik tutumumuzun bir sonucu olarak olgunlaşmış bulunmaktadır. Burjuva cephesinin durumunu takip etmekle birlikte mücadelemizin varlık gerekçesi olan demokratik, sol, sosyalist cephenin sürece dair hazırlık ve politikaları sorumluluğumuzun esasını oluşturmaktadır" diye konuştu.

'SALDIRILARI PÜSKÜRTME GÜCÜNE SAHİBİZ

"Dünden bugüne sistemin bütün alanlardaki saldırılarına rağmen Dersim halkının, devrimci, demokratik, yurtsever ve sosyalist birikimlerine, kazanımlarına ve mücadele geleneğine yaslanarak egemenlerin saldırılarını püskürtme gücüne ve birikimine sahip olduğunu" söyleyen Tekin, "İktidarın etkisi altında tutmaya çalıştığı bütün kurumlarıyla, toplumsal yapı ve dokudaki değişim çalışmalarıyla halkımızın tarihsel belleğini zayıflatmasına ve politik mevzilerini ele geçirmesine asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuğunu anlattı Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuğunu anlattı

'EN GENİŞ İTTİFAKI SAVUNUYORUZ'

"İttifakı oluşturan halk güçleri olarak emeği, üretimi ve şeffaflığı merkeze koyan bir tutumla demokratik, halkçı bir belediyecilik anlayışında hareket edip, halk güçlerinin en geniş demokratik ittifakını örerek burjuva belediyeciliğine karşı halkın alternatif belediyeciliğini birlikte oluşturacaklarını" dile getiren Tekin, şöyle devam etti: 

"Yukarıda özetlemeye çalıştığımız politik muhteva doğrultusunda hareket ederek, Dersim’in bütün birikimlerini ve kazanımlarını merkeze koyarak, sahiplenerek ve ayrımsız tüm devrimci, demokratik, ilerici ve yurtsever dinamikleri kapsayan, Dersim’in tarihsel, siyasal ve sosyolojik gerçekliği ve özgünlüğünü esas alan en geniş demokratik ittifakı savunarak kazanımla çıkmak tek politik doğrultumuzdur."

'PROTOKOL MERKEZ, İLÇELER VE BİR BELDEYİ KAPSIYOR'

Kent merkezi, ilçeler ve bir beldeyi kapsayan ortak program, ortak yönetim ve ortak protokolün en doğru, birleştirici ve demokratik bir ittifak olduğunu savunduklarını ifade eden Tekin "Bu tutum etrafında birleştiğimizi buradan halkımıza ilan ediyoruz" dedi.

'DEMOKRATİK KAZANIMLARI TECRÜBE OLARAK GÖRÜYORUZ'

"Dünden bugüne Dersim özelinde halkın kazanımıyla sonuçlanan bütün demokratik, halkçı yerel yönetim tecrübelerini kendi kazanımları olarak gördüklerini" aktaran Tekin sözlerini şöyle bitirdi:

"Bu kazanımları tereddütsüz savunmaktayız. Olumsuzluk ve eksikliklerimizi aşmak, doğrularımızı ve ileri birikimlerimizi sahiplenerek çoğaltmak politik doğrultumuzdur. Çağrımız Dersim halkına ve tüm demokratik güçleredir; halkın birliğini, çıkarını ve kazanımlarını merkeze koyan bir siyasetle ve ortak program, ortak yönetim ve ortak protokolü kapsayan demokratik ittifak süreciyle birleşmeye ve Dersim halkının taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz."

Editör: Derya çelik