Gazete Emek - Sinan Oğan'ın seçimin ikinci turu için yaptığı destek açıklamasını değerlendiren Erdoğan, "Sinan Bey ile aramızda bu tür bir pazarlık kesinlikle olmadı" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Sinan Bey'e şahsım adına teşekkür ediyorum. Vatanımızın bekası ile ilgili tavrımızı kendisi de çok iyi biliyor. Bu konuda asla tavizimiz olmayacak. Bu güç birliği ülkemizin faydasına olacağına inanıyorum. 450 bin mülteciyi geri gönderdik. Hedefimiz 1 milyon mülteciyi daha oradaki konutlara yerleştirmek. Bu da zaman içinde gerçekleşecek.

Sinan Bey ile aramızda pazarlık kesinlikle olmadı. Tabi muhalif yapılar bu tip şeyler üzerinde spekülatif arayışlar içine girerler. Böyle talepler kesinlikle söz konusu olmadı. Afet Bakanlığı'nın kurulması gibi bir talebi var. Metinde de yer alan böyle bir durum söz konusu. Bunlar üzerinde düşünülebilecek, ilke olarak üzerinde durulabilecek konular.

"Sinan Bey tavrını ortaya tam manasıyla koymuş vaziyette"

Muhalefetin bu gibi linç kampanyalarına gireceği beklentimizdi. Sinan Bey duruşuyla bugünkü açıklamasıyla zaten tavrını ortaya tam manasıyla koymuş vaziyette. 28'indeki milletimin duruşu, Sinan Bey'in de duruşuyla birleşerek gerekli cevap gereken yerlere verilecektir. Linç kültürü CHP'nin içine işlemiş durumda. Biz sevgi iklimi hakim olsun istiyoruz ama muhalefette böyle bir durum söz konusu değil. Böyle parmaklarla kalp işareti yapmak işi bitirmiyor.

Kırmızı çizgimizdir"

Mutabık kaldığımız konulardan en önemlisi de Anayasa'nın değişmezleri ve 66. maddesi. Bunlar bizim kırmızı çizgimiz dolayısıyla bunlarda da mutabık kalıyoruz. Bir diğer konu Türk Devletleri Teşkilatı, bu konuda da başta İlhan Aliyev kardeşim olmak üzere Türk Devletleriyle burada yaptığımız toplantımız vardı aynı şekilde bunlarda bizim yine Türk dünyası ile olan hassasiyetimizin en güzel örnekleridir.

"Baktılar ki kaybediyorlar hemen yalana sarıldılar"

14 Mayıs gecesi yapılanlar utanç verici bir tablo. Vatandaşın gözünün içine baka bakan aynen genel başkanları gibi bunlar da yalan söylüyorlar. Ellerindeki veriye göre yaptılar ama ellerindeki veriler yanlış. Sandık verileri doğrudur. Ama işin içinde CHP yöneticileri varsa yalan da vardır. Panikle ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteydiler. Baktılar ki kaybediyorlar hemen yalana sarıldılar. CHP'de kaybetmenin pek çok bahanesini bulurlar ama kendilerinde bulmazlar.

"Depremden etkilenen öğrencilere burs verilecek"

Bunu ilk defa açıklıyorum. Depremde yakınlarını kaybeden veya evi, iş yeri hasarlı olan depremzede öğrencilerin tamamına burs verilecek. Kredi almakta olanların kredileri bursa dönüştürülecek. Yurtlara öncelikli onlar yerleştirilecek. Öğrencilerimiz Gençlik ve Spor Bakanlığına başvurarak bu imkanlardan yararlanabilecek.

En önemli hedef Anayasa"

Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun en önemli hedeflerinden biri yeni anayasa meselesi. Bunu en geniş mutabakatla yapmayı arzu ediyoruz. Cumhur İttifakı olarak atılacak adımları belirleyeceğiz. Bu uzlaşıyı yaptıktan sonra diğer tekliflere bakacağız. Şu anda genel başkan ve lider olarak ortada olanlar 28 Mayıs'tan sonra ortada olacaklar mı? Devran tamamen değişiyor. Bunların hemen hemen tamamı siyasi mevta olacak. Onların artık kendi milletvekilleri üzerinde ne kadar etkisi olur bilemem. Yeni bir aritmetik yeni bir yapı ortaya çıkıyor.

"Kılıçdaroğlu, önce SSK'yı şimdi de CHP'yi batırdı"

Kılıçdaroğlu hesap uzmanıyım diyor. Böyle uzmanlık olabilir mi? Böyle hesap yaparak CHP'yi bu hale düşürdüyse pazar günü önemli hesaplar yapılacaktır. Yüzde 1'i bulmayan 4 partiye 40'a yakın vekilliği altın tepside hediye etti. Kılıçdaroğlu önce SSK'yı batırdı, şimdi de CHP'yi batırdı. Kendi seçmenine sürekli benim istediğime tıpış tıpış oy vereceksiniz diyen zatın kendi partisine faydası olabilir mi? CHP'ye oy verenlere hakarettir.

"Dava kardeşliğinin neticesini milletimiz sandıklarda bize gösterecektir"

Cumhur İttifakı olarak değerlendirme yapacağız, konuşacağız sonra uzlaşı arayacağız. İnşallah uzlaşı sağladıktan sonra diğer tekliflere bakacağız. Sandıklardan çıktığımız takdirde devran tamamen dönüşüyor. Bunlar siyasi mevta olacak. Yeni bir aritmetik ortaya çıkıyor. Yeni yapıda Türkiye geleceğe farklı bakacak. Milletimi zafer sarhoşluğuna girmeyin sandıklara hücum, sandıklarda 2. turun neticesini Erdoğan evladına sahip çıkarak neticelensin diyorum. Karşı tarafta menfaat temelli birliktelik var. İlke ve ahlak temelli birlikteliklerde dava arkadaşlığı esastır. Pazar günü de dava kardeşliğinin neticesini milletimiz sandıklarda bize gösterecektir.

Saadet Partisi'nin Erbakan hocamızın partisi olması mümkün değil. Oğlunun zaten kendi partisi var. Saadet Partisi'nin hocamızın partisinin devamı niteliği yoktur. Yeniden Refah Partisi'nin 5 vekil çıkarması ne kadar onurlu olduğunun göstergesidir.

"Yenilikçi hamlelerimizin önünü kimse kesemeyecek"

Savunma sanayiinde atacağımız adımlar Batı'nın gücünü alt ediyorsa biz ileri çıkıyorsak tabi ki rahatsız olurlar. Siz bizim çalışmalarımızdan dolayı Azerbaycan'dan Katar'dan rahatsızlık duyduğunu gördünüz mü? Hayır. Savunma sanayiinde hep yalnız bırakıldık. Yenilikçi hamlelerimizin önünü kimse kesemeyecek. Savunma sanayimizi program çerçevesinde devam edeceğiz. Muhalefetle bu kesinlikle yapılamaz, bunların böyle bir durumu yok. Kendi milli yerli savunma sanayinde ona dokunacağız derken bu ülke yalnız değil ki. Kimsin sen böyle yetkiyi nereden aldın. Pazar günü milletimiz inanıyorum ki Erdoğan'a desteğini güçlü şekilde verecektir.

“Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var; ama montaj, ama şu, ama bu”

İş belli oluyor. Daha tamamen ele geçirmeden iş terse döndüğü an 5 şehidimiz oldu. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı, gereği yapıldı. Karşı operasyonlarımız devam ediyor. PKK ve uzantılarına karşı mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Masa arkadaşlarına sözler verdiler. Biz kimseye sözler vermedik. Kılıçdaroğlu'nun terör örgütleriyle ortaklığı alenileşmiştir. Onlarla yol haritası belirlemişler, video çekimleri yapmışlardır. Kılıçdaroğlu 1 askerimizin şehit olduğu saldırıda PKK'nın adını söylemekten kaçınmıştır. Kılıçdaroğlu'nun Kandil'dekilerle çekimleri var. 'Haydi haydi' diye çekimleri var. PKK'lılar bunlara destek verdiler.

Bu millet aldatılmaya layık değil"

Bu hafta sonu Hatay'a gittik. Defne'de tabloları gördük. Meydanda 40 bin kişi var. Gaziantep'te 100 bin kişi var. 14 Mayıs seçimleri balon anketlere en güzel cevap oldu. Benim için en doğru analiz meydanlardır. Hiç yanılmadım. 100 bin kişinin anketle izahı olmaz. 28 Mayıs'ta anket yapmaya gerek yok diyorum. Bazı firmaların neticeleri elimde. En gerçekçi anketi milletim sandıklarda yapacak diyorum. Milletim en doğru olanı yapacaktır. Bu millet aldatılmaya layık değil."

Editör: Bekir GÜNEŞ