Gazete Emek- AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Erdoğan, "Salgın döneminin dünyada parlayan yıldızı olduk" ifadelerini kullandı. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Erdoğan, 1 Temmuz'dan itibaren sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ereceğini açıkladı.  

Türkiye dünyada salgın döneminin dünyada parlayan yıldızı olmuştur. Hükümet olarak tedbirlerden etkilenen kesimlerin yükü hayata geçirdiğimiz destek ve teşvik paketleriyle azalttık.

COVİD-19 KARARLARI

"Müzikle ilgili sınırlamayı daha ileri bir saat olan 24.00’ee çekiyoruz" diyen Erdoğan, "Kusura bakmasınlar; gece, kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur" ifadelerini kullandı.

Erdoğan kalkan sınırlamalara ilişkin şunları kaydetti:

Şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor.

Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir.

1 Temmuz'da kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.


NATO ZİRVESİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta düzenlenen NATO Zirvesi'ndeki görüşmelerini değerlendirirken, "NATO Zirvesi boyunca gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde dayanışma ruhuna vurgu yaptık. Türkiyesiz bir NATO'nun varlığını sürdürmesi dahi oldukça güçtür" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan satır başları şu şekilde: 

'İLK YÜZ YÜZE GÖRÜŞME ÖNEMLİYDİ'

Sayın Macron, Miçotakis ve Biden ile doğrudan temaslarımızı sıklaştırma konusunda mutabık kaldık. Çözüm yollarını bulma konusunda karşılıklı olarak ifade ettik. Biden ile yapılan görüşme göreve geldikten sonra ilk yüz yüze yapılan görüşme açısından çok önemliydi.

BİDEN İLE BUNDAN SONRA İŞBİRLİĞİMİZ KONUSUNDA VERİMLİ BİR GÖRÜŞME YAPTIK'

Bu görüşmede ülkelerimiz arasında bilinen sorunları karşılıklı ifade ederek tekrar ortaya koyduk. Bununla kalmadık, asıl bundan sonraki işbirliği kapsamında görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Biden ile bundan sonraki iş birliğimiz konusunda verimli bir görüşme yaptık.

ABD ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir meselenin bulunmadığı konusunda mutabık kaldık. ABD ile olumlu ve yapıcı bir temelde yeni bir dönemin kapısını araladığımıza inanıyoruz. ABD ile diyalog kanallarımızı geliştirme ve maksimum faydaya dönüştürmekte kararlıyız.Kaynak: Artı Gerçek