Gazete Emek-Türkiye merakla asgari ücret için yapılacak olan ara zammı bekliyor. Ankara'da da asgari ücret ile ilgili kulisler hareketlendi. Ekonomistler 11 bin TL'nin üzerinde duruyor. Mevcut asgari ücret yüzde 30 zamlandığında yeni asgari ücret net 11.058 TL, brüt 13.010 TL olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 19 Haziran'da ikinci kez toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine sonrasında yaptığı açıklamalarda asgari ücretle ilgili işçilerin çalışanların mağdur olmayacaklarını belirtip, 'Toplantılar olumlu geçiyor. Çalışanlarımız rahat ve huzurlu olsun. Onları enflasyona karşı ezdirmeyeceğiz' demişti.

BİR ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ DE FATİH PORTAKAL'DAN GELDİ

Gazeteci Fatih Portakal, Sözcü TV ana haber bülteninde asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. İşte o sözler...

'Asgari ücret için bir rakam açıklanacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu rakamın üstüne 500 TL koyacak. Asgari ücret bu şekilde belirlenecek. Daha önce de belli oldu. 

Asgari ücretin en fazla 12 bin TL olacağını düşünüyorum. İşverene de bir kolaylık sağlanacağı ifade ediliyor. Bu iddia da çok güçlü bir şekilde konuşuluyor.'

TÜRK-İŞ: TÜRKİYE YÜZYILI'NA YAKIŞIR BİR RAKAM İSTİYORUZ

TÜRK-İş heyeti başkanı Veli Solak, "Kurban Bayramı öncesi bir an önce bitmesini istiyoruz. Herhangi bir rakam konuşmadık. Türkiye Yüzyılı'na yakışır bir rakam istiyoruz. Yeni toplantı yarın da olabilir. Başka zamanda. Kısa sürede sonuçlansın istiyoruz" dedi.

KOMİSYONUN İKİNCİ TOPLANTISI 19 HAZİRAN'DA

İlk toplantıdan somut bir rakam çıkmazken, komisyon asgari ücrete yapılacak ara zam oranını görüşmek üzere 19 Haziran'da ikinci toplantısını yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki ikinci toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücret zammı konusunda dün gerçekleşen Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Asgari ücret komisyonu görüşmelerine başladı. Görüşmeler yapıcı zeminde ilerliyor. İnşallah tüm tarafların içine sinecek hayırlı bir gelişmeyle sonuçlanacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"ASGARİ ÜCRET NET 11 BİN TL OLACAK"

Erdoğan'ın asgari ücret mesajı sonrası Ankara kulislerinde konuşulan yeni iddia ise büyük ses getirdi. Asgari ücrete yüzde 17-18 enflasyon ve yüzde 10'luk refah payının katılmasıyla yeni rakamın net 11 bin lira olacağı öne sürüldü.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 8 BİN 506 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Kaynak: gerçek gündem 

Editör: Derya çelik