Gazete Emek-Filipinler'in güneyindeki Mindanao'da 7,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin yaşandığı bölge ve Japonya'nın güneybatı kıyıları için 30 santimetre ile 3 metre arasında tsunami uyarısı yapıldı. Uyarılar sonrası tahliye emirleri yayınlandı. 

ABD TSUNAMİ UYARI SİSTEMİ: TSUNAMİ TEHDİDİ KALMADI

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Filipinler Sismoloji Ajansı Phivolcs, tsunami dalgaların bugün yerel saatle gece yarısı ülkeyi vurabileceğini ve saatlerce sürebileceğini bildirdi. ABD Tsunami Uyarı Sistemi de Filipinler'in bazı kıyılarında gelgit seviyesinin 3 metre veya daha üzerinde dalgalar görülebileceği uyarısında bulundu. ABD Tsunami Uyarı Sistemi'nden daha sonra yapılan açıklamada ise Mindanao'da meydana gelen depremin ardından artık herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmadığı ifade edildi.

JAPONYA İÇİN DE TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

Tsunami tehdidinin halen devam ettiğini ifade eden Filipinler Sismoloji Ajansı Phivolcs'tan yapılan açıklamada, halihazırda açık denizde olan gemilerden ikinci bir uyarıya kadar derin sular üzerinde kalmaları istendi.

Öte yandan, Japon yayın kuruluşu NHK'nin aktardığına göre, Japonya Meteoroloji Kurumu, yaklaşık 1 metre büyüklüğünde dalgaların yaklaşık 30 dakika içinde Japonya'nın güneybatı kıyısına ulaşmasının beklendiğini ifade ederek ülke için tsunami uyarısı yaptı.

EMSC'YE GÖRE 7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE, ABD'YE GÖRE 7,6

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) depremin büyüklüğünü 7,5 ve derinliğini 63 kilometre olarak açıklarken, ABD Coğrafi Araştırma kurumu büyüklüğü 7,6 ve derinliği 32 kilometre olarak belirtti. Deprem, yerel saatle 22.37'de meydana geldi.

Filipinler, sismik aktiviteye açık bir bölge olan Pasifik Okyanusu'nu çevreleyen yanardağlardan oluşan 'Ateş Çemberi'nin içinde yer alıyor. Filipinler'de son olarak 17 Kasım'da 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.  

DEM Parti: Türkiye'de her beş çocuktan biri işçileştiriliyor DEM Parti: Türkiye'de her beş çocuktan biri işçileştiriliyor

Kaynak: Duvar 

Editör: Derya çelik