TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ hakkında İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki duruşmada tutuklama kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Merdan Yanardağ’ın televizyon programında PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı açıklamaları gerekçe göstererek "Suçu ve suçluyu övme” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” gerekçeleriyle resen soruşturma başlattı. Yanardağ, dün yayın esnasında kanalın ofisine gelen polis memurları tarafından yayın sonrasında gözaltına alındı. Yanardağ, ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Dün öğlen saatlerinde kanaldan gözaltına alınan Merdan Yanardağ, bu sabah Çağlayan Adliyesi'ne getirildi.

AVUKATLARI TEPKİ GÖSTERDİ

Adliyeye götürülen gazeteci Yanardağ, karar için bekletildi. Bekletilmesinin gerekçesi olarak ise dosyaya bakan savcının öğleden sonra adliyeye gelmesi gösterildi. Yanardağ'ın avukatlar ise, kararın öğle saatlerinden sonraya kalmasına tepki gösterdi.

TUTUKLAMA İSTEMİ

Yanardağ'ın, savcılıkta işlemlerinin sona ermesinin ardından tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Merdan Yanardağ, mahkemeye sevk edilirken yakınları ile davayı takip eden vekil ve avukatlarla selamlaştı.

Yeşil SOL Parti milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Çiçek Otlu, Ceylan Akça, Heval Bozdağ, CHP'li vekil Enis Berberoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, adliyede davayı takip ediyor.

YANARDAĞ TUTUKLANDI

Merdan Yanardağ’ın sevk ediliği İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki duruşma başladı.

Karar için duruşmaya ara verildi.

Mahkeme heyeti, Merdan Yanardağ'ın tutuklanmasına karar verdi.

Editör: Derya çelik