Erdoğan Fransız malları için boykot çağrısı yaptı! Fransa ürünlerinin listeleri paylaşıldı: Peugeot, Renault, Citroen...

Erdoğan'ın Fransa mallarını boykot çağrısı ile birlikte internette Fransa mallarının listeleri paylaşıldı. Erdoğan'ın boykot açıklamasına Fransa'dan da cevap geldi.

26 Ekim 2020 Pazartesi 15:26
Erdoğan Fransız malları için boykot çağrısı yaptı! Fransa ürünlerinin listeleri paylaşıldı: Peugeot, Renault, Citroen...

Gazete Emek- AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'ya yönelik sert açıklamalarına devam etti. Erdoğan bu defa ise Fransa malları için boykot çağrısı yaptı. Erdoğan'ın bu çağrısı üzerine sosyal medyada Fransa ürünleri paylaşıldı. Sosyal medyanın en önemli gündemi Erdoğan'ın Fransa malları için yaptığı boykot çağrısı oldu. 

Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

Nasıl ki Fransa'da 'Türk markalı mal satın almayın' deniyorsa, buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markaları satın almayın.

Siz gerçek manada faşistsiniz. Adeta Nazi'nin zincir halkalarısınız. Günümüzde Batı'da Müslüman olmak, Müslümanca yaşamak giderek imkansız hale geliyor. FETÖ gibi örgütler en üst düzeyde korunurken dininin gereğini yapmaktan başka gayesi olmayan müminler dışlanmaktadır. Meşru zeminde faaliyet yürüten STK'lar baskıya uğramaktadır.
Salgının sebep olduğu ekonomik sıkıntıların faturası bile Müslümanlara ve göçmenlere kesilmeye çalışılıyor. Irkçı terörizm Avrupa'ya kan, gözyaşı ve iç çatışmadan başka bir şey getirmeyecektir.

Canlı yayında uğradığı 'sorgu' nedeniyle yayını terkeden eski Türkiye güzeli Şevval Şahin'e ünlülerden destek

Camilerin emlak niyetine satıldığı, ibadethanelerin ahıra çevrildiği, Kur'an kurslarının kapatıldığı günlerimiz oldu. Bu ülkede 'Allah' ve 'Ahlak' demenin yasak olduğu zorlu, utanç verici günler yaşadık.

FRANSA MALLARI LİSTESİ

Erdoğan'ın açıklamasından sonra sosyal medyada Fransız malları ve ürünleri paylaşıldı. Kimi karşı çıkarkan kimileri ise bu ürünlere destek verdi. 

İşte Türkiye'de bulunan Fransız marka ve malları:

Benzin: Total ve Elf              
Süpermarket: Carrefour, Gima, Dia, Endi, ChampionSA
Uçak: Air France, Airbus
Yabancı Dil Eğitim: Fransiz kültür Merkezi (Dil Kursu)
Giyim/Aksesuar: Pierre Cardin, Philip Patek, Lacoste, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent, Fred Joaillier, Givenchy, Berluti, Christian Lacroix, Louis Vuitton Malletier, Thierry Mugler, René Derby,
Sonia Rykiel, Cacharel, Daniel Hechter, Berluti, Fred Joaillier, Givency, Hermes, Louis Vuitton Malletier,

2. el araba piyasasında yeni kriz: Satışlar durma noktasına geldi


 
Otomobil/Yedek Parça: ValeoOto, Peugeot, Renault, Citroen, Michelin, Uniroyal, Recamic, Dacia

Bilgisayar/İletişim Ürünleri: Sagem,

İnşaat: Ondulin Avrasya, Lafarge, Chryso, Weber Markem, 

İlaç Firması: Servier, Fournier, Guerbet, Pierre Fabre Medicament, Allegra Antihistamine, Benzac, Benzagel, Benzamycin, Nicoderm, Novahistine, Novalgin, Stimate, Ceva,

Labaratuvar ve Test Cihazları: Chopin

Endüstriyel Ürünler: Areva, Groupe Schneider, Metesan, Legrand, Helita Pulsar, Duval Messien Satelit, Franklin France, Merlin Gerin,

Sanayi Ürünleri: SNR Rulmanlari

Elektrik Ürünleri: Telemechanique, Merlin-Geren, Square-D
Çelik Sektörü: Arcelor,

Diyarbakır’ı gezen MHP’li vekil, bir anne ile olan ilginç diyaloğunu anlattı: Bahçeli deyince iki elini açtı

Denizcilik: Beneteau (Jeanneau)

Finans: Societe General Bankasi, TEB (Türk Ekonomi Bankasi, BNP)

Bebek Maması/Giyim: Bledina, Mellin, Petit Bateau, DPAM

Süt ürünleri (Yoğurt-Peyinr): Danone, Yoplait, Delisle, Sprinkl'ins, La Vache Qui Rit, Arpin, Bel Paese, Belle Des Champs, Boisange, Brie, Camembert, Chamois D'or, Entremont, Etorki, Fine Bouche, Fromageries Riches Monts, Geramont, Gerard, Gervais, Jockey, Lepetit, Montagnard, Montrachet, Mountain Farms, New Holland, Precious, Roquefort, St. Albray, Taillefine, Tourtrain, Vieux Boulogne,

Mutfak Eşyası: T-Fal, Tefal,

"Geçinemiyoruz" dediği için Erdoğan'ın "Al keyif çayı iç" diye cevap verdiği o esnaf AKP'li çıktı: Sevgimizden bir şey kaybetmedik

Kozmetik: Vichy, La Roche Posay, Accentous, Biotherm, Christian Dior, Clarins, Daniel Jouvance, Dr. Pierre Ricaud, Dulcia, Fresh Lash, Galerie Noemie, Great Lash, Guerlain, Kiotis, Lancome, Le Crayon Glace, Le Monde en Parfum, Les Meteorites, Long Wearing Lipstick, Long Wearing Makeup, Long Wearing Nail Polish, L'Oreal, Miami Chill, Moisture Whip, Orlane, Phas, Pierre Fabre, Rene Furtherer, Revitalizing, Roc, Shades of You, Sheer Essentials, Shine Free, Summer Sensations

Sigorta: AXA Sigorta, Basak Sigorta (Groupama Internatinal), Basak Emeklilik (Groupama Internatinal), Günes Sigorta, Equitable Life

ERDOĞAN MACRON İÇİN NELER SÖYLEMİŞTİ?

Erdoğan, Macron'a yönelik açıklamasında şunları söylemişti:

 Bu Macron denilen zatın İslam'la derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir! Öncelikle bir akli noktadan kontrol.

İkide bir Erdoğan'la uğraşıyorsun. Ya Erdoğan'la uğraşmak sana bir şey kazandırmaz. Zaten şurada bir yıl sonra seçim var. Seçimde de akıbetini göreceğiz.

Yolunun pek uzak olduğunu zannetmiyorum. Fransa'ya bir şey kazandıramadı ki kendine bir şey kazandırsın. Bizim ilkeli tavırlarımız bundan sonra da devam edecektir. Azerbaycan'daki işgallerin arkasında bunlar var. MİNSK üçlüsünün içerisinde yer alıyorsun. Bugüne kadar ne yaptınız?

Erdoğan'ın Macron sözlerine Almanya'dan da sert tepki geldi

 Sadece Ermenilere silah gönderiyorsunuz ve bunlarla barış tesis edeceğinizi zannediyorsunuz. Edemezsiniz. Çünkü dürüst değilsiniz. Ama Türkiye dürüst olarak bu kardeşlerinin yanında yer aldı, bundan sonra da devam edecektir. Başlayan çatışmalar Azerbaycan kardeşlerimizin işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine dönüşmüştür.

Almanya'da bir camiye yapılan baskının adı düpedüz İslam düşmanlığıdır. Bunun benzerini Müslümanlar olarak biz Hıristiyanların mabetlerine yaptık mı? Yapmadık .Çünkü bizim cibilliyetimizde böyle bir anlayış yok. Ama bunların liderleriyle görüştüğümüz zaman ‘Nasıl olur ya, olmaz böyle şey' derler. Bunlarda özgürlük, laiklik diye bir şey yok. Hep yalan. Yalan, yalan, yalan.

Avrupa'daki her İslam düşmanlığının aynı zamanda Türk düşmanlığı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. çünkü batılı için Müslüman Türk'tür, Türk de Müslüman'dır. Avrupa faşizmi yeni bir seviyeye geçmiştir.

MACRON NELER SÖYLEMİŞTİ?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, önceki gün, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde öldürülen öğretmen Samuel Paty'nin cenaze töreninde özgürlükleri savunmaya devam edeceklerini ifade ederek, Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürlerden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Macron'un bu açıklamalarından sonra Fransa'da, İslam Peygamberi Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri devlet binalarında yerini buldu. Fransız Charlie Hebdo dergisi tarafından yayınlanan ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler, dün gece Montpellier ve Toulouse şehirlerinde devlet kurumlarına ait binalarda gösterildi.

Fransa'dan Türkiye'deki vatandaşlarına 'saldırı' uyarısı: Açık alanlardan uzak durun

BOYKOTA İLİŞKİN CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Öztrak, Fransa ile yaşanan gerilimde diplomasinin imkanlarının kullanılmasının gerektiğinin altını çizerek "Birileri elçiyi çekiyorsa o zaman siz de ne yapacağınızı düşüneceksiniz" dedi. Öztrak, Fransa ile yaşanan gerilimle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Din ve milliyetçilik aksı üzerinden dış politikayı götürmenin ülkeleri getirdiği nokta bu. Fransa'nın yaptığı iş bu. Özellikle son dönemde söyledikleri dünyadaki birçok ülke tarafından protesto ediliyor. Önce bir kere Fransa'nın Türk malları almama diye bir talebi varsa tabii ki bir mütekabiliyet içinde Türkiye de Fransa'nın mallarını almama talebinde bulunacaktır. Ama şunu söyleyeyim bu siyaset yani dini ve milliyetçilik aksı üzerinden yapılan dış siyasetin sürdürülmesi de mümkün olmuyor. Etkili olmuyor. Bir de bu tür boykotların milletlere maliyetleri de oldukça yüksek olabiliyor. Tekrar ediyorum eğer karşı taraf böyle bir boykotu uyguluyorsa Türkiye’nin de buna cevap vermesi kaçınılmazdır.

Böyle boş sözlerle, hamasetle bu işi geçiştirmek yerine diplomasinin bu tür yaptırım ve diğer imkanlarını da kullanmak lazımdır. Birileri elçiyi çekiyorsa o zaman siz de ne yapacağınızı düşüneceksiniz."

AVON MARKASI: BİZ FRANSA MARKASI DEĞİLİZ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot çağrısı sonrasında sosyal medyada Fransa menşeli ürünleri içerdiği iddia edilen listeler dolaşmaya başladı.

Bu listelerde gerçekte başka ülke menşeli çok sayıda ürün ve markanın da yer aldığı dikkat çekti. Bunlardan biri olan Avon, “Biz kökeni Amerika'ya dayanan bir Brezilya markasıyızi” açıklaması yaptı.

Erdoğan'ın boykot çağrısına Fransa'dan 2 farklı cevap

investing.com'un haberine göre Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Avon, 1886 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan, 2020 yılının başında da Natura&Co grubu ile birleşerek Brezilya merkezli çok uluslu bir güzellik grubunun parçası haline gelen bir doğrudan satış şirketidir. Markamızın Fransız devleti ile bir bağı olmayıp Fransa’da operasyonu dahi bulunmamaktadır. Basına yansıyan ‘Boykot edilecek Fransız markaları‘ başlıklı haberler içerisinde yer alan markamızla ilgili asılsız haberlere itibar edilmemesini ve haberlerde yer alan markamızın bu listeden çıkartılmasını önemle rica ederiz.”

Sosyal medyada paylaşılan boykot listelerinde geçmişte Fransızlara ait olan ve daha sonra el değiştiren markalar ve şirketlerin yanı sıra Amerika menşeli marka ve firmalar de yer alıyor.

FRANSA'DAN 2 FARKLI CEVAP

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısının ardından Fransa Türkiye'ye misillemenin gündemlerinde olmadığını açıkladı.

Fransa Ticaret Bakanı Franck Riester, boykota Türk mallarını boykot ederek karşılık vermek gibi bir planları bulunmadığını belirterek Türkiye ve Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile ilişkileri ve görüşmeleri sürdüreceklerini kaydetti.

Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik ifadelerini kınadıklarını yineleyen Fransa Ticaret Bakanı, dünya çapında Müslüman ülkelerde yapılan boykot çağrılarının etkilerini değerlendirmek için henüz erken olduğunu belirterek etkinin henüz sınırlı olduğunu ve çoğunlukla ihraç edilen tarım ürünlerini kapsadığını bildirdi.

İSLAMİ ÜLKELER TEPKİLİ

Pakistan Başbakanı İmran Han da Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u Müslüman karşıtı duyguları harekete geçirmeye çalışmak ve Peygamber resmi çizilmesini teşvik ederek Müslümanları kışkırtmakla suçladı. Pakistan'daki Fransız Büyükelçi'ye nota verilirken meclis, hükümeti Paris Büyükelçisini geri çekmeye çağıran bir karar tasarısını kabul etti.

Bangladeş Macron'a karşı protesto gösterilerine sahne olurken İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Müslümanlara hakaretin, ifade özgürlüğünün fırsatçı bir suistimali olduğunu ve sadece aşırıcılığı körüklediğini" kaydetti.

BOYKOT ÇAĞRILARI

Sünni İslam'ın ilmî merkezi olarak kabul edilen Mısır'daki El Ezher Üniversitesi Baş İmamı Şeyh Ahmed el-Tayyib, tartışmaları "İslam'ı siyasi çatışma ve ihtilafların içine çekmeye yönelik sistematik bir kampanya" olarak nitelendirerek kınadı.

Katar Üniversitesi planlanan Fransız kültür haftasını iptal ederken Twitter'da Arapça boykot çağrıları gündeme damgasını vurdu. Kuveyt'te pek çok market raflardan Fransız ürünlerini kaldırdı, Fransız marketler zinciri Carrefour'un Ortadoğu bölümü, marketlerin tamamen Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Mecid el Futtaim grubuna ait olduğunu duyurdu. Şirketin açıklamasında grubun 37 bin bölge insanına istihdam sağladığına dikkat çekildi.

DARMANİN İSE FARKLI BİR TEPKİ VERDİ

Darmanin, France Inter Radyosu'na yaptığı açıklamada Türkiye ve Pakistan'ı kast ettiğini söyleyerek, "Fransa'da olanlara dış güçlerin karışması, her birimizi şoke etmeli" dedi ve sözlerine "Türkiye Fransa'nın içişlerine karışmamalı" diye de ekledi.

Fransa'da 16 Ekim'de Samuel Paty adlı bir öğretmenin, Muhammed Peygamber'in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmesi sonrası Montpellier ve Toulouse kentlerindeki belediye binalarına, Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan karikatürler yansıtılmıştı.

Son Güncelleme: 27.10.2020 16:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Maraş 2020-10-26 21:34:39

Maalesef böyle bir davranış olmalı bir müslüman kendi mali varken ermeni mali satması onun müslüman logondan şüphe ederim ve içimizdeki gizli olanlar türk sen kendi markanı tezgahında sat ki safın belli olsun

sanalbasin.com üyesidir DMCA.com Protection Status