Gazete Emek - Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kullandığı araçla çarparak 5 yaşındaki Erdem Aşkan’ın ölümüne sebep olan uzman çavuş, ifadesinde çocuğu suçladı. Görgü tanıklarının anlatımına göre yolun sağ tarafından hızla giden ve Aşkan'ın metrelerce uzağa fırlamasına yol açan çavuş, Artı Gerçek'in ulaştığı ifadesinde "Kamyoneti biraz geçtikten sonra sol tarafımdan koşar adımlarla bir aracımın önüne atladığını gördüm. Çocuğu fark eder fark etmez hemen frene basarak çocuğa çarpmamak için direksiyonla manevra yaptım" iddiasında bulundu. Olay esnasında öndeki aracın sürücüsü ise uzman çavuşun ifadelerini yalanladı. Araç sürücüsü gördü tanığı, En az 150 kilometre hızla geliyordu. "Çok hızlı geldiği için yol vermedim. Hatalı sollama yaptı. Ben çocuğu görür görmez kornaya yüklendim. Annesi de çocuk yola atlamasın diye tuttu. Ben kornaya yüklenirken, o kadar hızlı geldi ki o sırada vurdu bile” dedi. İfadelerin ardından savcılık, olay yerinde tutulan olay tespit tutanağını dikkate alarak beş yaşındaki Aşkan'ı kazada asli kusurlu buldu. Hakimliğe sevk edilen uzman çavuş ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

UZMAN ÇAVUŞ 'TAKSİRLE ÖLDÜRME' SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI

Görgü tanıklarının anlatımına göre araç çarpması sonucu Erdem Aşkan isimli çocuk metrelerce uzağa fırlamış, araçtan inen uzman çavuşun çocuğu hastaneye götürmemesi üzerine halk tepki göstermişti. Bunun üzerine belindeki silahı çeken uzman çavuş, bölgeden uzaklaşmıştı.

SERBEST BIRAKILMASI TALEP EDİLDİ...

Yürütülen soruşturma kapsamında Erdem Aşkan’ın ölümüne neden olan uzman çavuş “Taksirle öldürmek” suçlamasıyla gözaltına alındı. Araç çarpması sonucu ölen Erdem Aşkan ailesi tarafından toprağa verilirken şüpheli uzman çavuş Alper Kağan P. emniyetteki ifadesinin ardından Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade verdi.

Savcılık tarafından Nöbetçi Hakimliği’ne sevk edilen uzman çavuş Alper Kağan P. haftanın belirli bir günü imza atması ve araç kullanma yasağı kararıyla adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HIZ YAPMADIĞINI İDDİA ETTİ

Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğünde “Taksirle öldürmek” suçlamasıyla hakkında işlem yapılan uzman çavuşun ifadesine Artı Gerçek ulaştı.

Görgü tanıklarının anlattığına göre uzman çavuşun kullandığı araç en az 150 kilometre hızla geliyordu; 5 yaşındaki Erdem Aşkan’a, aşırı hız yaptığı için çarptı. Uzman çavuş ise ifadesinde hız yapmadığını savunarak “60 kilometre hızla gidiyordum” dedi.

ÇOCUĞU SUÇLADI

İfadesinde “Sağ şeritten yoluma devam ediyordum” diyen uzman çavuş, önünde kamyonet tarzı bir araç olduğunu belirterek, “Kamyoneti biraz geçtikten sonra sol tarafımdan koşar adımlarla bir aracımın önüne atladığını gördüm. Çocuğu fark eder fark etmez hemen frene basarak çocuğa çarpmamak için direksiyonla manevra yaptım. Her ne kadar çocuğa çarpmamak için çaba harcasam da, çocuk aracın sol tarafına çarptı. Çarpmanın etkisiyle benim tarafıma doğru düştü. Çarptıktan sonra 20-25 metre ileride durdum. Araçtan inerek çocuğun yanına giderek hastaneye götürmek istedim. Ancak çevrede insanlar toplanmaya başladı. Daha önce göremediğim, tanımadığım bazı kişiler bana bağırarak küfrettiler” iddiasında bulunarak, kalabalığın tepkisinden dolayı bölgeden uzaklaştığını savundu.

ÖNDEKİ ARACIN SÜRÜCÜSÜ: EN AZ 150 KM HIZLA GELDİ

Uzman çavuşun kullandığı aracın önünde bir araç vardı. Önde olan bu aracı kullanan kişinin ifadesi de alındı. Uzman çavuşun “60 kilometre hızla gidiyorum” ifadesinin doğru olmadığını söyleyen şoför “Benim hızım 60 kilometreydi. Seyir haldeyken bu (uzman çavuş) hızla geldi, yanımdan geçti. En az 150 kilometre hızla geliyordu. Çok hızlı geldiği için yol vermedim. Baktım sağımdan geçti. Hatalı sollama yaptı. Ben çocuğu görür görmez kornaya yüklendim. Annesi de çocuk yola atlamasın diye tuttu. Ben kornaya yüklenirken, o kadar hızlı geldi ki o sırada vurdu bile” diyerek, uzman çavuşun verdiği ifadelerin doğru olmadığını söyledi.

ANNE: ÇOCUĞUMUN ELİNİ HİÇ BIRAKMADIM

Erdem Aşkan’ın ölümü ile ilgili annesi de ifade verdi. O sırada iki çocuğu ile kaldırımda olduğunu anlatan anne, “Çocuğumun elini hiç bırakmadım. Kaldırımdaydık. O sırada çocuk ayağını kaldırımdan indirir indirmez hızla gelen araç çarptı. Ben çocuğumun elini hiç bırakmadım. O sırada bağırdım, çağırdım. Araba, araba diye bağırdım. Kimse beni dinlemedi” dedi.

'SUÇTAN KURTULMAK İÇİN İFADE VERDİ'

Ailenin avukatı Ömer Faruk Aşkan ise Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, uzman çavuşun suçtan kurtulmak için bu şekilde ifade verdiğini söyledi. Görgü tanıklarının anlattığına göre çarpmanın etkisi ile çocuğun metrelerce uzağa fırladığını anlatan Aşkan, “Soldaki araca geçmek için uyarı verdiğini, yol vermeyince sağ şeritten 60 kilometre hızla gittiğini, sağdan giderken çocuk aniden önüne atladığını, frene bastığını ancak 20-25 metre ilerde durabildiğini söylüyor. 60 kilometre hızla giden adam nasıl 20-25 metre sonra durabiliyor. Frene bastığı gibi hemen durur. Araçtan indiğini, ‘çevredekiler bana hakaret etmeye başladılar’ diyor. Aslında baştan sona yalan söylüyor. Suçtan kurtulmaya yönelik ifade vermiş” dedi.

'MOBESE KAMERA KAYITLARINI İSTEDİK'

Çocuğa çarpmasının ardından çevredekilerin toplandığını ve şahsın silahına davrandığını hatırlatan Aşkan, şunları söyledi: “Çocuk kaldırımdan ayağını indirmiş. Ayağını indirir indirmez araç gelip vurmuş; annenin beyanına göre. Anne elini hiç bırakmadığını söyledi. Bölgede MOBESE kameraları var. Savcılıktan yazılı talepte bulunacağız. Muhtemelen savcılık da zaten isteyecek onları. Bu kişi yüksek hızla hatalı sollama yaptı. Bilinçsizce hareket etmiş. Önüne bir şey çıkarsa vurup öldürebileceğini bilmesi gerekiyordu. Bu kişi aniden müdahale edip, çocuğu aracına alıp hastaneye götürmedi. Ardından silahını çekerek olay yerinden kaçtı. Ben Allah korusun birine çarpsam, anında gidip hastaneye götürmek için arabama almaya çalışırım. İnanın böyle yapsaydı kimse tepki vermezdi. Önce çocuğun kurtulması lazımdı. Ama burada tam tersi davranmış.”

SAVCILIK BEŞ YAŞINDAKİ AŞKAN’I 'ASLİ KUSURLU' BULDU

Emniyetteki ifadelerin ardından savcılığa sevk edilen uzman çavuş, Alper Kağan P'nin savcılık ifadelerinin ardından savcılık, olay yerinde tutulan olay tespit tutanağını dikkate alarak, Aşkan'ı kazada asli kusurlu buldu. P.’nin, adli kontrol şartı tedbirlerinin uygulanmasının ardından serbest bırakılması talebiyle, Yüksekova Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Hakimlik ise fail uzman çavuş A.K.P'nin, haftanın belirli bir günü imza atması ve araç kullanma yasağı kararıyla adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

‘MAĞDUR ÇOCUK DEĞİL BURNU KIRILAN UZMAN ÇAVUŞ OLDU’

Aşkan’ın Avukatı Ömer Faruk Aşkan ise verilen cezaya tepki göstererek, “Olay tespit tutanağında çocuğun kusurlu görülmesi vicdanların kabul edebileceği bir durum değildir, yüksek hız ve trafik kurallarına aykırılık sebebiyle yaşamını yitiren çocuk değil de, olay esnasında burnu kırılan uzman çavuşun olayın asıl mağduru konumuna getirildiğini görmekteyiz” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Bekir GÜNEŞ