Gazete Emek - Hakkari’nin Kavaklı Köyü’nde (Marînus) 2007 yılında Sedex Resources Maden Şirketi’nin başlattığı maden çalışmalarına karşı köy sakinleri bugün bir yürüyüş gerçekleştirdi. Köy sakinleri adına açıklama yapan Salih Kurt, askeri alandan izin alarak maden sahasının olduğu vadiye girdiklerini söyledi. Maden sahasında bekleyen köy sakinleri askerlerden izin alarak maden galerilerinin olduğu bölgeye yürüyerek giden köylüler burada basın açıklaması yaptı.

HDP’nin 5 eski milletvekiline Kobani davası açıldı HDP’nin 5 eski milletvekiline Kobani davası açıldı

Madenlerin durdurulmasına yönelik maden şirketi sahipleriyle görüşmek isteyen köylüler, firma yetkililerinden iki kişi ile görüşme yaptılar. Köylüler, taleplerinin kabul edilmemesi üzerine nöbet eylemi başlattı. İlk nöbeti köy sakinlerinden oluşan 40 kişilik grup devraldı.

‘Maden çalışmaları derhal durdurulmalı’

Açıklamayı okuyan Kavaklı Köyü sakini Salih Kurt, yapılan maden çalışmalarından dolayı mağdur olduklarını söyledi. Kurt, “Köyümüzün mera alanlarında bulunan maden ocağı 18 yıldır çevreye ve köylülerin yaşam alanlarına ciddi zararlar vermektedir. Maden çalışmaları nedeniyle topraklarımız kirlendi ve verimliliğini kaybetti. Su kaynaklarımız zehirlendi ve içilmez hale geldi. Hava kirliliği arttı ve solunum problemlerine yol açtı. Hayvanlarımızın otlanma alanları tahrip edildi. Köyümüzün doğal güzelliği bozuldu. Bu sorunlara rağmen maden çalışmaları durdurulmak yerine aralıksız devam etmektedir. Köylüler olarak defalarca yetkilere başvurmamıza rağmen sorunumuza çözüm bulunamadı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Köyümüzün ve gelecek nesillerin haklarını korumak için maden çalışmalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz,” dedi.

Kurt taleplerini şöyle sıraladı:

– Hakkâri Kavaklı Köyü mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulsun.

– Maden ocağının çevreye verdiği zararlar tazmin edilsin.

– Köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribat ortadan kaldırsın.

– Bölgede yeniden ağaçlandırma yapılsın.

Kurt son olarak, yetkililerden acil bir çözüm beklediklerini ifade ederek aksi takdirde yasal haklarını kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

açıklamadan sonra bölgede madem ocaklarına karşı nöbet başlatıldı. Köylülerin eylemi devam ederken,  askeriyede bölgede önlemler almaya başladı.

Kaynak: Serhat News

Editör: Bekir GÜNEŞ