Gazete Emek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (HEDEP) 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci 10 Aralık'ta son bulacak. Partinin birinci ve ikinci olduğu il ve ilçelerde eşbaşkanlığa aday gösterilecek kişiler, “Kent Uzlaşısı” adı verilen ön seçimlerle belirlenecek. Belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği için aday gösterilecek kişilerin 3’te 2'si de yapılacak ön seçimlerde belirlenecek. Bu kapsamda 200'e yakın il, ilçe ve beldede sandık kurulması bekleniyor. Batı kentlerinde nasıl bir strateji yürütüleceği ise halen netleşmedi. Ancak son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında "tüm kentlerde aday gösterme eğiliminin" ortaya çıktığı açıklandı. Bu konuya son noktayı ise Parti Meclisi (PM) koyacak. 

HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, merak edilen "Kent Uzlaşısı" modeli, aday belirleme süreci ve batı kentlerinde nasıl bir yol izleneceğine dair değerlendirmelerde bulundu.   

ADAYLAR 'KENT UZLAŞISI'YLA BELİRLENECEK

Mayıs ayındaki genel seçimler sonrasında parti olarak bir değerlendirme ve özeleştiri sürecine girdiklerini belirten Oluç, bu kapsamda çok sayıda halk toplantısı düzenlediklerini aktardı. Oluç, toplantılarda partide ortaya çıkan eksikliklerin tartışmasının yürütüldüğüne işaret ederek, "Bunun sonucunda ise çeşitli noktalar öne çıktı. Bunlardan bir tanesi adayların ön seçim ile belirlenmesi oldu. Halkın talebi bu yöndeydi. Parti örgütlerimizden gelen talep de bu yöndeydi” dedi. 

Oluç, sonrasında gerçekleşen parti kongresinde bu talebin kabul gördüğünü belirterek, "Bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Daha evvel de böyle, kimi yerlerde yaptığımız girişimler vardı. Fakat bu sefer daha sistemli hale getirdik. Her yerde sandık kuracağız. Mümkün olan en geniş çevrenin katılımıyla, 'Kent Uzlaşısı'yla ön seçim yapacağız. Adaylarımız bu şekilde çıkartacağız” dedi.

'ÖN SEÇİME GİRMEYEN ADAY OLAMAYACAK'

Ön seçimler için hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen Oluç, "Komisyonlarımız çalışıyor. Başvurular ve gerekli çalışmalar tamamlanınca bu seçimleri gerçekleştireceğiz. Sandığı koyacağız, oy kullanma hakkına sahip olan herkes oyunu kullanacak. Sandıktan ne çıkarsa ona uygun davranacağız” diye kaydetti. 

Ön seçime girmeyenlerin aday gösterilip gösterilmeyeceğine değinen Oluç, "Kongrede ön seçim kararı aldık. Bu herhangi bir kurulumuzun aldığı bir karar filan değil. Bu kongrede alınmış bir karar ve kongre partinin en yüksek organıdır. O karaları uygulayacağız. Aksi taktirde kongre kararı çiğnenmiş olur. Bu konudaki tartışmaların ya da kaygıların ben yersiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca şöyle bir şey de paylaştık il ve ilçe örgütlerimizle; ön seçime girmeyen aday olamayacak. Ön seçime girmemiş birisini aday yapmak gibi bir usulümüz de olmayacak” diye belirtti.

AKP'den, Devlet Bahçeli'nin 'AKP-CHP İttifakı' sözleri sonrası ilk açıklama AKP'den, Devlet Bahçeli'nin 'AKP-CHP İttifakı' sözleri sonrası ilk açıklama

‘ADAY OLUN’ ÇAĞRISI

Oluç, halkın iradesini en iyi şekilde yansıtmak istediklerine işaret ederek, "Ortaya çıkacak sonuç, hepimizin uyacağı bir sonuç olacaktır” dedi. Oluç, ayrıca parti kriterlerini hatırlarak, bu kriterlere uyan tüm kişileri partide aday olmaya çağırdı. 

BATIDA ADAY ÇIKARILACAK MI?

MYK toplantısında ortaya çıkan "her yerde aday gösterme eğilimi" kararına da değerlendiren Oluç, bu konuda son kararın PM'de olacağını söyledi. Oluç, “PM en uygun kararı verecektir. Yerel seçimlerde yerel dinamikler önemlidir. Kent uzlaşısını oluşturacak olan sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri önemlidir. Dolasıyla bütün bu dengeleri de gözeten bir şekilde PM bu konuyu gündemine alacaktır ve bir sonuca varacaktır. PM’nin en sağlıklı ve bize en fazla kazandıracak kararı alacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

'KAPIMIZ HERKESE AÇIK'

Oluç, şunları söyledi: "Biz daha önce de söylemiştik ve tekrar ediyoruz: kapımız herkese açık. Ama arka kapı diplomasisi yürütmeyeceğiz. Hangi parti bizimle görüşmek istiyorsa ön kapıdan gelecek. Görüşmeyi halkın gördüğü, bildiği şekilde yapmak istiyorlarsa yapılır. Çayımızı, kahvemizi içeceğiz ve görüşmemizi yapacağız. Kapalı kapılar ardından herhangi bir şey yapmayacağız. Dolasıyla hiçbir yere kapıyı kapamadık. Ama kendi çalışmalarımızı hiçbir ortaklaşma, hiçbir işbirliği olmayacak gibi sürdürüyoruz. PM de bu süreci göz önünde bulundurarak, kararını oluşturacaktır."

'DERDİMİZ PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTTIRMAK DEĞİL'

Oluç, son olarak iktidar çevrelerinin "pazarlıkla elini güçlendirme" eleştirilerini değerlendirdi. Oluç, böyle bir durumun söz konusu olmadığına işaret ederek, "Derdimiz bir pazarlık gücünü artırmak falan değil. Tam tersine işleyişimizi ve atacağımız adımları sistemli bir şekilde yerine getirerek, herhangi bir gecikmeye mahal vermeden süreci tamamladır. Çünkü bu seçimlerde hem Kurdistan coğrafyasında hem de batıda en yüksek kazancı elde etmek istiyoruz. Kazançtan kasıt; elbette yönetim imkanlarını elde etmektir. Bu kimi yerlerde güçlü belediye meclisleri olur, kimi yerde büyükşehir belediye başkanlıkları olur. Kimi yerlerde ise, ilçe veya belde başkanlıkları olur. Bunlar hepsi açık olan şeylerdir. En yüksek kazancı elde etmek istiyoruz. Hedefimiz bu. O yüzden herhangi bir çalışmanın eksik kalmaması gerekiyor. Biz bunun önlemlerini MYK’da aldık.”

Editör: Bekir GÜNEŞ