Gazete Emek - Merkez üssü Bursa’nın Mudanya ilçesi olduğu belirtilen bir deprem meydana geldi. AFAD depremin 5.1 büyüklüğünde olduğunu belirtirken sarsıntı; İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya’da da hissedildi. Depremin deniz seviyesinin 8.98 km derinliğinde gerçekleştiği kaydedildi.

ÖVGÜN AHMET ERCAN’DAN AÇIKLAMA: İSTANBUL’U ETKİLEMEZ

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “10,42’ de Kuzey Anadolu Kırığının güney kolu, Akyazı, İznik, Gemlik üzerinden gelip, Mudanya-Kumyaka’da 5,4 km odak derinliğinden M5,1’lik deprem oluşturdu. Güney kolun İmralı yakında oluşturması beklenen deprem M6,4’dür.Bu deprem öncüdür. Ancak kuzey kolla, İstanbul ile ilişkisizdir.” dedi.

NACİ GÖRÜR: ŞİMDİLİK SIKINTI YOK

Prof. Dr. Naci Görür ise kendisine ait sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Hakkari'de kayyuma karşı binlerce kişi mitingde buluştu:"Kayyuma geçit yok" Hakkari'de kayyuma karşı binlerce kişi mitingde buluştu:"Kayyuma geçit yok"

Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun

Editör: Bekir GÜNEŞ