Gazete Emek - Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nın 2'nci İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü, dün Ankara'da düzenlenen törenle Cumartesi Anneleri’ne verildi. Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan ödül törenine çok sayıda kişi katıldı. 

Ödül töreninin açılışında konuşan Tahir Elçi’nin eşi CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, “Mesleki hayatının neredeyse tamamını insan haklarına ve cezasızlıkla mücadeleye vakfetmiş, savaş karşıtı ve şiddetsiz toplum tahayyülü olan hukukun ve adaletin hakim olduğu bir düzenin inşası için mücadele veren bir hukukçunun mirasını devralan Tahir Elçi Vakfı, bu yılki ödülü Cumartesi Anneleri’ne vermeye değer görmüştür" dedi. 

Elçi, Cumartesi Anneleri'nin mücadelesine işaret ederek, "Bir hukuk düzeninden kara bir leke olan cezasızlığın karşısında göğüslerinde mezar taşına dönmüş fotoğraflarla adaleti talep ettikleri için, sivil itaatsiz, şiddete başvurmadan, incitmeden bir hak mücadelesi verdikleri için, tüm engelleme ve hukuksuzluklara rağmen adaleti bekledikleri, vazgeçmedikleri, bu inancı göğsünde bir fotoğraf gibi taşıyıp hep sürdürdükleri için, toplumun kendini ifade edemeyen kesimlerine, bir dil, bir ağız oldukları için, haklarını gasp edenlere, yaşamlarını çalanlara karşı, yılmadan yaşam hakkı unutma yüzleşme hakkı talep ettikleri, cezasızlık geleneğini hukuktan kesip atmak istedikleri için 'Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz' diyenlerle aynı sese sahip olan, en doğal hakları olarak adaleti talep eden, faili meçhul yakınlarına müteşekkil Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi bizim nazarımızda, oldukça önemli bir yere sahiptir" diye konuştu. 

Cumartesi Anneleri’ne İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü’nü CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Kılıçdaroğlu, "İnsanlık tarihi acılarla doludur ama bir insanın haksızlıkla karşı karşıya kalması ve hayatını vermesi insanların belleğinde unutmamaları gereken bir olaydır. Tahir Elçi'yi böyle kaybettik. Faili hala bulunamadı. Cumartesi Anneleri, her birimizin insan olarak tek tek düşünüp acılarını paylaşmamız gereken bir olaydır. Bir anne için evladın ne kadar değerli olduğun en iyi anneler bilir. Onlar çok şey istemiyorlar aslında, evlatlarının nerede olduğunu öğrenmek istiyorlar. Mezarlarının başına gidip bir dua etmek istiyorlar" diye kaydetti. 

AKP'den CHP'ye bayram ziyareti | Deniz Yücel: Burada tartışma açma niyetinde değilim ama TBMM işlevini kaybetti AKP'den CHP'ye bayram ziyareti | Deniz Yücel: Burada tartışma açma niyetinde değilim ama TBMM işlevini kaybetti

Kılıçdaroğlu, "Bir devlet için faili meçhul olay, o devletin en büyük ayıbıdır. Bu ayıptan bir devletin kesinlikle kurtulması lazım. Eğer demokrasiyi ve insan haklarını savunuyorsak, insana değer veriyorsak bu ayıptan devleti mutlaka kurtarmamız gerekiyor. Bunun yolu da mücadeledir. Cumartesi Anneleri'nin mücadelesi bu açıdan bir hak mücadelesidir" ifadelerini kullandı. 

Editör: Bekir GÜNEŞ