Gazete Emek-Hem fahiş kiralar hem katlanan konut fiyatları dar gelirlin yaşam mücadelesini zorlaştırdı. Barınma krizi baş gösterirken, ev almak ise adeta hayal oldu. Tek seferde ev borcuna girilemediğini gören firmalar ise “kademeli satışa” başladı. Yeni modelde önce arsa payı, sonra evler satılıyor.

FED, raporları paylaştı, faiz artışı sinyali verdi FED, raporları paylaştı, faiz artışı sinyali verdi

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, kademeli satış modellerinden bazıları şöyle:

Bir şirket “aşamalı konut sahibi olma sistemi”ni kurdu. Bu modelde önce konutun arsa payı alınıyor, sonra inşaat maliyeti de ödenerek iki aşamada ev sahibi olunuyor. İlk örnek proje Başakşehir, sonra da Ispartakule’de yer aldı. Geçtiğimiz aylarda Ispartakule’de arsa payları 890 bin TL’den başlayan fiyatlarla satıldı. Proje ilgi görünce aynı model Pendik’e de taşındı. Pendik projesinde 2+1 dairenin arsa payı 1 milyon 550 bin TL’den başlayan fiyatla satışa çıktı.

Bir başka şirket de, iki yılda 10 projede 20 milyar liralık yatırım yapacağını açıkladı. Şirketin gündemindeki projelerden biri de erişilebilir fiyatlı konut üretmek. Bu amaçla konut bedelinin önce ‘arsa’, sonra ‘inşaat maliyeti’ şeklinde iki aşamada alınması planlanıyor.

PROJE FONLARI DEVREYE GİRECEK

Öte yandan bu yıl gayrimenkulde yeni enstrümanların devreye girmesiyle küçük yatırımcılar için yeni modellerin ortaya çıkması bekleniyor.

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre; Sermaye Piyasası Kurulu, (SPK) ‘Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları’ için hazırlıklarını tamamladı. Gayrimenkul Yatırım Fonları’ndan sonra proje fonlarının da ilgi göreceği öngörülüyor. Bu modelle şirketler fon üzerinden sağladığı finansmanla yatırım yapacak. Böylece örneğin 10 milyon liraya ev alamayan tüketici küçük birikimleriyle milyarlık projelere ortak olacak. 

Editör: Derya çelik