Gazete Emek - DEM Parti Van Milletvekilleri, 2. Lig Beyaz Grup’ta şaibe sonucu Van Spor’un şampiyonluğunun engellemesini soru önergesi  ile Meclis gündemine taşıdı. 

Önerge şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak  tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederiz.

Türkiye’de spor müsabakalarında fair play kurallarının ihlal edildiği birçok vaka dönem dönem kamuoyuna yansımaktadır. Fair Play; dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranıştır. Etik davranış, kuralları her konuda dürüstlükle ve saygıyla uygulamak demektir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun  Fair Play Talimatı’na göre Fair Play; “Futbol oyununu dürüstlük içinde oynama, rakibine sportmence davranma düşüncesinden hareketle, müsabakalara katılan kulüpler, futbolcular, hakemler, teknik adamlar, kulüp yönetici ve mensupları ile seyircilerin: (a) Futbol Oyun Kurallarına riayet etmeleri, (b) Rakip takım futbolcularına, yönetici ve teknik heyetine, müsabaka görevlilerine, seyircilere, medya mensuplarına sportmence davranmaları ve bu konuda her türlü çabayı harcamaları, (c) Maçlara katılan herkesin, maçtan önce, maç sırasında ve maç sonrasında, maçın sonucuna ve müsabaka görevlilerinin verdiği kararlara saygılı davranmaları,” şeklinde tanımlanmıştır. 

Ancak 21.04.2024 tarihinde oynanan Bucaspor – Esenler Erokspor maçına inceleme yapılması durumunda; hakemlerin Bucaspor’un net 2 penaltısını vermediği, Esenler Erokspor’un birinci golü atmadan önce yedek kulübesinden bir futbolcunun saha içerisine girip kural hatasına yol açtığı görülmüştür. Birçok duraklamaya rağmen bu maçın ilave süre ile tamamlanması gerekirken maç 90 dakika dahi bitmeden sonlandırılmıştır. Hukuken  bu maçın hakkı Bucaspor lehinde olması gerekirken Erok Spor’a puan verilmiştir. Bir sonraki hafta Adıyaman Spor ile oynayan Erok Spor’a yönelik hakemlerin yanlı bir tutum içerisinde olduğu, Adıyaman Spor futbolcusuna haksız kırmızı kart verildiği birçok yorumcu ve gözlemci tarafından ifade edilmiştir. 

Vanspor’un yaşananlara ilişkin açıklama ve itirazlarına rağmen TFF harekete geçmemiştir. Bu sebeple ligin son haftasında Erokspor ile karşılaşan Serikspor’un U19 takımı ile sahaya çıkması ve 6 – 0 yenilmesi şaibe, şike ve hile iddialarını daha da güçlendirmiştir. Buna karşı Vanspor, Bursaspor’la karşılaştığı maçta şike ve şaibeleri protesto ederek maçtan çekilmiştir. Çünkü 2’nci Lig Beyaz grubunda yaşanan şüpheli durumlar neticesinde, şampiyon olma ihtimali yüksek olan ve 2’nci sırada bulunan Van BB Spor Kulübünün şampiyonluğu engellendiği iddia edilmiştir. Kamuoyu, Vanspor aleyhine futbola bir müdahalenin olduğunu düşünürken TFF’den bir açıklama beklemektedir. Dolayısıyla Vanspor camiası ve taraftarları, yaşanan bu haksızlığa karşı itiraz taleplerinin dikkatle incelenmesi, futbolda fair play talimatnamesinin uygulanması gereklidir. Yaşanan haksızlıkların, şike ve hile iddialarının incelenmemesi durumunda hem spor yönetimine hem hakemlik kurumuna hem de konu hakkında ilgili federasyonun tutumuna yönelik iddialar kamuoyunda karşılık bulacaktır. Tarafsız bir inceleme heyetinin son maçları inceleyerek tüm iddiaları ayrıntıları ile araştırılarak gerekli adımların atılması gerekmektedir. 

Bu bağlamda:

Amedspor şampiyonluk kupasını görkemli bir törenle aldı Amedspor şampiyonluk kupasını görkemli bir törenle aldı
  1. 2. Lig Beyaz Grup içerisinde son 5 haftalık maçların incelenmesine yönelik TFF’ye veya bakanlığınıza yapılmış bir inceleme ve soruşturma başvurusu mevcut mudur? 
  2. Kamuoyuna yansıyan görüntü ve değerlendirmelerde açıkça şike ve hile olduğu iddia edilen durumlara ilişkin res’en soruşturma başlatılması amacıyla bir girişimde bulunacak mısınız?
  3. Erok Spor’un kendi grubunda “şampiyon yapılması” amacıyla son maçlarında şike yapıldığına dair iddialara ilişkin devam eden bir soruşturma mevcut mudur?
  4. 2. Lig Beyaz Grup’ta görev alan hakemler nasıl belirlenmektedir? Tüm liglerde şike ve hilelerin önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?
  5. Van BB Spor’un süreç içerisindeki itirazlarına ilişkin başlatılan bir soruşturma veya inceleme var mıdır? Başlatılan bir soruşturma var ise kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır? 
  6. 2. Lig Beyaz Grup’ta oynanacak Play-Off müsabakaları için alınan önlemler nelerdir? Bahse konu olan şike, hile ve yanlı hakem kararlarına ilişkin oynanacak müsabakaların hakemleri nasıl seçilecektir?
  7. Türkiye’de spor müsabakalarında şike ve hilelerin önlenmesine yönelik alınan tedbirler nelerdir? Bakanlığınızın aldığı tedbirler var ise buna rağmen şike iddiaları neden gündeme gelmektedir? Bu tedbirlerin geliştirilmesine yönelik hangi çalışmaları başlatacaksınız? 
  8. Türkiye’de sporun finansmanının şeffaflaştırılması ve denetlenmesi nasıl sağlanmaktadır? Bu bağlamda gelecek dönemler için hangi tedbirler alınacaktır?
Editör: Bekir GÜNEŞ