Gazete Emek- İstanbul'un merkezindeki İstiklal Caddesi'nde altı kişinin öldüğü bombalı saldırının faili olarak açıklanan Ahlam Albashir'in kimliğine ve bağlantılarına ilişkin tartışma sürüyor. Son olarak, Albashir'in IŞİD'ci bir aileden geldiği ve üç kardeşinin IŞİD saflarında öldüğü iddia edildi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Abdi, Al Monitor'a saldırıyla hiçbir ilgileri olmadığı açıklamasını yinelerken, Albashir ile ilgili araştırmalarını anlattı. Al Monitor sitesi için gazeteci Amberin Zaman'la bir söyleşi yapan Abdi, saldırının "Türkiye'nin kontrolündeki Suriyeli muhalif gruplar tarafından düzenlendiği" kanaatine vardıklarını söyledi.

'ÜÇ IŞİD'CİYLE EVLENDİ'

Abdi, Albashir'in IŞİD'le bağlantılı Halepli bir aileden geldiğini, kendisinin de üç farklı IŞİD'ciyle evlendiğini belirtti.

'KARDEŞLERİ IŞİD İÇİN SAVAŞIRKEN ÖLDÜ'

Söyleşide ayrıca SDG komutanının, Albashir'in üç kardeşinin IŞİD için savaşırken öldüğünü söylediği yer aldı. Buna göre, Albashir'in kardeşlerinden biri Rakka'da, biri Menbic'de, biri de Irak'ta öldü.

AĞABEYİNİN ÖSO KOMUTANI OLDUĞUNU KENDİSİ DE SÖYLEMİŞTİ

Abdi, Albashir'in bir diğer kardeşinin de Afrin'de Türkiye destekli silahlı gruplardan birinde komutan olduğunu da söyledi. Albashir kendisi de, pazartesi günü iktidara yakın Sabah gazetesinde yayımlanan ifadesinde ağabeyi Muhammed'in Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO- yeni adıyla Suriye Milli Ordusu) üst düzey komutan olduğunu ve IŞİD saldırısında yaralandığını söylemişti.