Gazete Emek - Rudav muhabiri Endam Cebar’ın aktardığına göre, Soran kentinin Cundiyani semtindeki bir binada yangın çıktı.

Soran-Çoman karayolu üzerindeki binanın, Soran Üniversitesi öğrencileri tarafından yurt olarak kullanıldığı bildirildi.

Soran Sivil Savunma Sözcüsü, çok sayıda vatandaşın binanın içinde mahsur kaldığını ve kurtarılamadığını söyledi.

Yangının binaya yayılması yüzünden müdahalede güçlük yaşandı.

14 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı

Soran Sağlık Birimi’nden yapılan açıklamada şu ana kadar aralarında öğrenci ve öğretmenlerin de bulunduğu 14 kişinin yangında yaşamını yitirdiği bildirildi.

Soran Sağlık Birimi Müdürü Kameran Mela Muhammed ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada 14 öğrenci ve öğretmenin hayatını kaybettiğini, 7'sinin ise yaralandığını belirtti.

Muhammed, ölümlerin çoğunun duman zehirlenmesi nedeniyle yaşandığını kaydetti. Yurtta ölenlerin kimlik bilgilerine dair henüz bir bilgi verilmedi.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli olmadı

Soran Asayişi’nden bir kaynak ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar ölenlerden 5’inin Rojavalı, 3’ünün ise Çomanlı olduğu belirlendi. Hayatını kaybedenler arasında Soran ve Erbil nüfusuna kayıtlı olanlar da bulunuyor. Henüz isimleri belli değil” bilgisini geçti.

İstanbul'da son anket: Ekrem İmamoğlu - Murat Kurum yarışı nefes nefese, kararsızların oranı dikkat çekiyor İstanbul'da son anket: Ekrem İmamoğlu - Murat Kurum yarışı nefes nefese, kararsızların oranı dikkat çekiyor

Irak Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani’den faciaya ilişkin açıklama

Başbakan Mesrur Barzani, yangın faciası ile ilgili Soran’daki yetkililerle konuştuğunu belirterek "yangınla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılması" talimatında bulundu.

Başbakan, yangın çıkan binada ve diğer kamu binalarında önlemlerin alınıp alınmadığının da araştırılmasını istedi.

Editör: Bekir GÜNEŞ