Gazete Emek  - "Türkiye'de 1 Mayıs'ı kutlama iddiasını taşıyan kuruluşlar, zayıflıkları veya siyasi özellikleri nedeniyle, bunu becerme yeteneğine sahip olmadıklarını gösterdiler" diyen Okuyan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, basına açıklama yaptıktan sonra alanı terk etmesini de eleştirerek, "

Murat Kurum'un İliç'te kapasite artış onayını verdiği belge ortaya çıktı Murat Kurum'un İliç'te kapasite artış onayını verdiği belge ortaya çıktı

Bu çok ağır bir sorumsuzluktur" sözleriyle tepki gösterdi. Saraçhane'de yaşananların ardından, aynı çağırıcıların düzenleyeceği 1 Mayıs'larda yer almayacaklarını duyuran Okuyan, "Artık bu saçmalığın parçası olmayacağız" dedi. 

Sol Gazetesi'ne konuşan Kemal Okuyan,"Bugün emekçi yığınlar, yoksullar çok tarihsel bir hayat pahalılığı problemiyle karşı karşıyalar. Buna karşı mümkün olduğu kadar kitlesel, kararlı, ne dediği belli olan bir mücadelenin örülmesi gerekir. Bu anlamda bir kez daha gördük ki, Türkiye'de 1 Mayıs'ı kutlama iddiasını taşıyan kuruluşlar, zayıflıkları nedeniyle veya siyasi özellikleri nedeniyle, bunu becerme yeteneğine sahip olmadıklarını gösterdiler. 'Taksim'e yürüyoruz' büyük bir iddiadır. Bu iddiayı dile getirenlerin kendi aralarında koordine olmaları gerekir. Böyle bir koordinasyon yoktu. Saraçhane'ye çağrı yapan kurumlar arasında bir kararlılık, plan olmadığını gördük. Laf olsun diye 'Taksim'e yürüyoruz' demek kolay ama binlerce insan oraya geldiği zaman o insanların sorumluluğunu üstleneceksiniz ya da 'Gelmeyin, biz kendi üyelerimizle Saraçhane'de toplanacağız' diyeceksiniz." ifadelerini kullandı.

Okuyan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, basına açıklama yaptıktan sonra alanı terk etmesini de eleştirerek, "CHP yönetimi en yetkili kişisinin ağzından 'Oraya geleceğiz ve kitlemizle birlikte Taksim'e yürüyeceğiz' dedi. Bu büyük bir iddiadır. Ne oldu? Verilen adres de büyükşehir belediyesiydi. Belki onun önünden bir yürüyüş planlanıyordu ama sayın Genel Başkan Özgür Özel, kısa bir süre sonra belediye başkanıyla birlikte alanı terk etti. Bu çok ağır bir sorumsuzluktur. CHP'nin orada duran kitlesi için de sorumsuzluktur" diye konuştu. 

Bu sendikal anlayışın düzenleyeceği hiçbir 1 Mayıs'ın artık parçası olmayacağız. Bugünden ilan ediyoruz" diyen Kemal Okuyan, şöyle devam etti:

"Kimse de TKP şöyle yapıyor, böyle yapıyor demesin. Bizim Türkiye işçi sınıfına karşı sorumluluğumuz var. Halkımıza, üyelerimize, dostlarımıza karşı sorumluluğumuz var. Bugün o sorumlulukla hareket ettik. Sonuna kadar bekledik. Hiçbir şekilde, tek bir arkadaşımız dahi alanı terk etmedi. Organize bir şekilde çıktı.

Önümüzdeki yıl Türkiye işçi sınıfıyla, sermaye sınıfına karşı bir mücadelenin yükseltilmesi için nasıl bir 1 Mayıs'a ihtiyaç varsa, Türkiye Komünist Partisi bu 1 Mayıs'ı organize etme yeteneğine ve kararlılığına sahiptir. Bunu benzer bir iddia, sorumluluk ve kararlılıkla dürüstçe yapmak isteyenlerle birlikte tabiki hareket ederiz. Ama biz artık bu saçmalığın parçası olmayacağız."

Editör: Bekir GÜNEŞ