Gazete Emek - Atanmayan öğretmenler, laik ve çağdaş eğitim isteyenlerin bir araya geldiği eğitim mitinginde eğitim sendikalarının başkanları da söz alarak eğitim politikalarına tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  "tematik" mitinglerinin ilkine bugün İstanbul Saraçhane Meydanı'nda başladı.

Atanmayan öğretmenler, laik ve çağdaş eğitim isteyenlerin bir araya geldiği "Büyük Eğitim Mitingi"nde kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi. 

"Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız" diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi.

Devamla söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki gösterdi. Liyakat vurgusu yapan Irmak, "Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler" ifadelerini kullandı. Irmak, "Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz" dedi. 

Sendika başkanlarının ardından kürsüye CHP lideri Özgür Özel çıktı. "Bu meydanda hor görülenler, haykırsa da sesini duyuramayanlar var" diye konuşan Özel, şöyle devam etti: "Biz onların sesine ses, mücadelelerine ortak olmaya geldik."

Diyarbakır ve Mardin’deki yangının elektrik hattından kaynaklandığı ortaya çıktı Diyarbakır ve Mardin’deki yangının elektrik hattından kaynaklandığı ortaya çıktı

Özel'in konuşması sırasında meydanda sık sık Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin için istifa çağrıları yükseldi. 

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Verilen sözleri tutmadılar. Bundan sonra sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir. Buradan Erdoğan'a sesleniyorum; Madem atamayacaktın 1 milyona neden diploma verdin? 'Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz.

Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?"

Editör: Bekir GÜNEŞ