Gazete Emek - Kürt soprano Pervin Chakar'ın konser sonrası elini öpmesi nedeniyle ırkçı ve milliyetçilerin hedefi olan  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Pervin Chakar'ı da izledim ve çiçek verdim. Çiçek verirken bir sanatçıya gösterilmesi gereken ilgi ve nezaket olarak öyle yaptım. Hiç de pişman değilim. Ayrıca birileri buradan bir şey üretmeye çalışıyor. TRT Kurdi'de Pervin Hanım en çok çıkan sanatçılardan bir tanesi” dedi.

Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol 13 yolsuzluk dosyasını: 'Beş yılda 3 milyar TL'lik kaynak ortada yok' Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol 13 yolsuzluk dosyasını: 'Beş yılda 3 milyar TL'lik kaynak ortada yok'

Genel Başkan Özgür Özel, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda gündemi değerlendirdi.

Kendisine Pervin Chakar’ın elini öpmesi nedeniyle yöneltilen “eleştilere” cevap veren Özel, "Pervin Chakar'ı da izledim ve çiçek verdim. Çiçek verirken bir sanatçıya gösterilmesi gereken ilgi ve nezaket olarak öyle yaptım. Hiç de pişman değilim. Ayrıca birileri buradan bir şey üretmeye çalışıyor. TRT Kurdi'de Pervin Hanım en çok çıkan sanatçılardan bir tanesi. Örneğin Devlet Bey bundan rahatsız oluyorsa Tayyip Bey'e sorsun 'Pervin Hanım niye çıkıyor?' diye. Pervin Hanım'ın o ifadeleri de Türkiye'deki bir Kürt devleti için kullanmadığı çok açık. Erdoğan da zaman zaman 'Irak Kürdistanı' ifadesini kullanıyor. Ben kendisini bir sanatçı olarak ve Kürt vatandaşların gurur duyduğu bir sanatçı olarak, yurtdışında başarılı bir sanatçı olarak elini nezaketen öptüm. Burada da hiçbir pişmanlığım yok" ifadelerini kullandı.

“Sayın Bahçeli'de iktidarı kaybetme telaşını gördüm"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İBB Ekrem İmamoğlu'nu kastederek partiyi çift başlı bir yönetimle suçladığı sözlerine yanıt veren Özel, "Değerlendirmesi biraz nezaket sınırlarını aşmış. Herkesin kendi partisinin iç işleyişiyle meşgul olması lazım. CHP'yi düşünen 1.5 milyona yakın üyesi ve seçmeni zaten var. Çok merak ediyorsa şöyle söyleyeyim: Ekrem Bey İstanbul'a mühürlü. Ben CHP'nin başarısına mühürlüyüm. Bütün CHP'liler de ilk seçimde iktidarı değiştirmeye mühürlü. Sayın Bahçeli'de iktidarı kaybetme ve yerine CHP iktidarının gelmesi telaşını gördüm" dedi.

“Ahbap çavuş ilişkisiyle seçim olmayacak”

Yerel seçim hazırlıkları kapsamında ön seçimleri hızlıca yapmak istediklerini ifade eden Özel, "Bizim örgüt denetiminde önseçimleri mümkün olduğunca yeni yıla bırakmadan veya yeni yılın başlarında halledip adayları belirlememiz lazım. Ama her yerde örgüt denetiminde ön seçim doğru sonuç vermiyor. Bunu da örgütlerimize danışarak karar vereceğiz. Bizde olmayacak yöntem, kimseyi suçlamıyorum, ahbap çavuş ilişkisiyle seçim olmayacak" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Özgür Özel 19 Kasım'da İstanbul Kadıköy'deki Süreyya Opera Sahnesi'nde soprano Pervin Chakar'ı dinlemişti. Özel konser sonrası Chakar'ı tebrik ederek elini öpmüştü.

Özel’in Chakar'ın elini öperken çekilen foroğrafının yayınlanması üzerine Pervin Chakar'ın daha önce  sarfettiği, "Mecburi bir sürecin sonunda Türklerle aynı toprakları paylaşıyoruz. Onların dillerini öğreniyor ve konuşuyoruz. Kültür ve geleneklerini biliyoruz. Ama onlar bizimkini bilmeyi bir tarafa bırak onu yok etmek için seferber olmuş durumdalar. Bundan bir medeniyet üretilemeyeceği gibi bu güzelliklerin yok edilmesi sürecinin ta kendisi. Tekrar etmekte fayda var mesele statü meselesi, Kürtlerin devleti yoksa Kürt soprano da olmaz Kürt besteci de olmaz" sözleri hatırlatılarak Özel, milliyetçi ve ırkçı kesimlerin saldırısına uğramıştı.

Editör: Bekir GÜNEŞ