Gazete Emek-Dolar/TL kuru ve altın fiyatları, dün tarihin en hareketli günlerinden birini yaşadı. Küresel piyasalarda ons altının fiyatında yüzde 0,20’lik bir gerileme olmasına rağmen başında Mehmet Şimşek’in bulunduğu yeni ekonomi yönetimiyle birlikte sert bir şekilde yükselişe geçen döviz kuru, başta altın olmak üzere dolar cinsinden hesaplanan değerli metal fiyatlarını yükseltti.

DOLAR KURUNDA YÜZDE 7’DEN FAZLA ARTIŞ

Türk lirası, Çarşamba günü ABD doları karşısında rekor seviyeye geriledi ve kur yüzde 7,2’den fazla artarak 23 liranın üzerine çıktı. Dün 23,24’ten kapanış yapan dolar/TL bu sabah ise 23,56 TL’yi görerek rekor serisine devam etti. Euro/TL kuru ise 25,57 seviyelerine kadar yükseldi.

GRAM ALTIN FİYATLARI REKOR SEVİYEDE

Yaklaşan ABD Merkez Bankası (Fed) faiz toplantısı öncesinde piyasaların durgunlaşması ile ons altın fiyatları 1960 dolar seviyelerinde sakin bir hafta geçirirken gram altın fiyatı dolar kurunun desteği ile yeni rekor seviyesini yukarı taşıdı ve 1.467 lirayı gördü. 

 Altının gram fiyatı bu sabah 1.459 lira seviyelerine kadar yükseldi. Çeyrek altın 2.453 TL, Cumhuriyet altını 9.985 TL ve 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 1.432 TL’den değerleniyor.

İSLAM MEMİŞ’TEN DOLAR YORUMU

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, “Dolar kurunda, döviz kurlarının genelinde ve altın fiyatlarında tekrar hızlı bir gerileme bu ay içinde bekliyorum. 

Özellikle bugünkü kurlar karşısında özellikle sosyal medyadaki algılarla beraber vatandaş korku ve panikle döviz bürolarına ve kuyumculara giderse buralardan alım yaparsa zarara uğrar” diyerek yatırımcılara uyarıda bulundu.

"Bir ay öncede bu uyarılar yapmıştık hatırlıyorsanız, dolarda yaşanan agresif yükselişlerde çok uyarılar yaptık. Ama sonucu baktığımızda seçimlerden sonra hızlı bir düşüşle karşılaştık” diyen uzman isim, şöyle devam etti:

"Bugün yine şok bir fiyatlama var karşımızda Hazine ve Maliye Bakanlığı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir açıklama yapmadan şu anda bu fiyatlardan korku ve panik alımları yapmanın kesinlikle yanlış bir karar olduğunu söyleyebilirim."

Kaynak: gerçek gündem 

Editör: Derya çelik