İzmir ve Ege’de ilk Kürtçe yayıncılığı yapanlardan Berfo Barî: Herkes Kürtçe’ye sahip çıkmalı İzmir ve Ege’de ilk Kürtçe yayıncılığı yapanlardan Berfo Barî: Herkes Kürtçe’ye sahip çıkmalı

Gazete Emek - Haluk Bilginer'e Emmy Ödülü getiren, ve Türkiye'de dijital platformlarda yayınlanan ilk yapımlardan biri olan Ay Yapım imzalı Şahsiyet dizisi 2'nci sezonunun final bölümü Gain'de yayınlandı.

İkinci sezonunda 1990’lı yıllardaki faili meçhul cinayetlere ve Cumartesi Anneleri'ne odaklanan dizi, sezon finalindeki Kürtçe sahnesiyle gündem oldu.

Sahnede, mahkemede Türkçe bilmeyen ve Kürtçe savunma yapan bir kadının konuşmasını hakim "Yahu ben sana ne dedim? Hanım Türkçe konuş. Kırk defa söyledim" diyerek bölüyor. Kadın Kürtçe yanıt verince hakim, "İsterseniz ben çevireyim" diyen katip Agah'a "İstemez. Ne diyor kanunda? Herkesin ana dili Türkçe, bitti." yanıtını veriyor.

NE DİYORSAM ONU YAZ'

Katip "İyi de bilmiyor ama" deyince "Agah, karışma sen otur yaz hadi" karşılığını veren hakim, durumu "Sanık Türkçe konuşmayı reddetmekte olup bilinmeyen bir dilde konuşmakta ısrar ettiği için..." ifadeleriyle yazdırıyor. Katip Agah "İyi de bilinmeyen dil değil ki. Kurmançi yazayım?" diye sorması üzerine hakimin "Agah otur şuraya, ne diyorsam onu yaz" tepkisiyle karşılaşıyor ve Kürtçe ifadeler "bilinmeyen dil" olarak zapta geçiyor.

Dizinin yeni sezonunda yıllardır yurtdışında olduğu, zamanında faili meçhul cinayetlere bulaştığı ve ‘kimsenin yüzünü görmediği’ Kader karakteri ile Yeşil’e de gönderme yapılıyor.

Editör: Bekir GÜNEŞ