Gazete Emek- Gazeteci İsmail Saymaz, halktv.com.tr’de “İki askerin yakılma fetvasını veren IŞİD kadısı tutuksuz yargılanıyor” başlığıyla yer alan bugünkü yazısında, 2016 yılında IŞİD tarafından katledilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üniforması giyen Fetih Şahin ve Sefer Taş’ın yakılması için fetva verdiği iddia edilen IŞİD kadısı Jamal Abdul Tahman Alwi’nin tutuksuz yargılandığını ve şu anda Antep’te yaşadığını söyledi. 

Alwi’nin yıllardır yaşadığı Antep'te bir ihbar sayesinde 15 Haziran 2020'de ‘tesadüfen’ yakalandığını belirten Saymaz, daha sonr serbest bırakılan Alwi’nin Antep’te hayatına devam ettiğini kaydetti. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Kavala ve Demirtaş kararı: Türkiye'ye süre verildi

Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"ALWİ, 2 MART 2021'DE TAHLİYE EDİLD

"Alwi, 18 Haziran 2020'de cezaevine gönderildi. Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde IŞİD yöneticiliğinden dava açıldı. İddianamede, 2013-2016 yıllarında IŞİD içerisinde yer aldığı, kadılık yaptığı, iki Türk askerinin de olduğu kişiler için infaz fetvası verdiği ileri sürüldü. İlk duruşma 22 Eylül 2020'de görüldü. Avukatı, geçmişte Türk basınında Alwi hakkında Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Yavuz Selim Birliği'nde komutan yardımcısı olduğu yönünde haberlerin yayınlandığını ifade etti. Alwi, 2 Mart 2021'de tahliye edildi.

Saymaz: 'İki askerin yakılma fetvasını veren IŞİD’in 'kadısı' tutuksuz yargılanıyor'

"HALA DAVA AÇILMADI" 

Delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsi mazereti" gerekçesi gösterilerek, Alwi'ye konutu terk etmeme ve yurt dışına çıkmama tedbiri kondu. Bu tedbir 26 Haziran'da kaldırıldı. Diyeceksiniz ki, iki Türk askerinin öldürülmesinden yargılanmıyor mu? Bu cinayetlere ilişkin Kilis'te hakkında bir soruşturma var. Fakat 2015 yılından bu yana sürüyor. Hâlâ daha dava açılmadı. Alwi, Gaziantep'te hayatına kaldığı yerden devam ediyor. İhtimaldir ki kuşçu dükkanında, camekanın önünden geçerken gözü kuşlara takılan bir müşterinin içeriye girmesini bekliyor."

Sefter Taş ve Fethi Şahin’in, IŞİD tarafından yakılarak katledildikleri 2016 yılında internete düşen bir video ile ortaya çıktı. Sefter Taş’a 'şehitlik' unvanı verilirken Şahin’e verilmedi.

Bekir Güneş yazdı: Diyanet tartışmasının çok net bir amacı var; Lütfen düşmeyin!

İKİ ASKERİN KATLEDİLMESİ İÇİN FETVA VEREN IŞİD'Lİ YAKALANDI

Saymaz'ın haberinin ardından, Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca IŞİD'in 2016'da iki askeri katletmesine ilişkin soruşturması kapsamında, olayın emrini verdiği iddiasıyla Jamal Abdulrahman Alwi'yi yakaladı.

Diyarbakır'da polis memurunun aracından uyuşturucu çıktı

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILMIŞTI

Zanlı 18 Haziran 2020'de gözaltına alınmış ve hakkında silahlı terör örgütü yöneticiliği yapmak suçundan dava açılmıştı. Jamal Abdulrahman Alwi yargılama sürecinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. İki askerin öldürülmesine ilişkin soruşturma dosyası ise Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yetkisizlik kararıyla Gaziantep'e gönderilmişti.

Kaynak: Dokuz8haber