Gazete Emek- Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait tesislerin özel güvenlik işi SADAT’ın ortaklarına verildi. SADAT’ın ortakları Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek, 4,5 milyon TL’ye 6 ay boyunca, tohum, makine ve şeker fabrikalarını koruyacak.

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile 22 emekli subay ve astsubay tarafından 28 Şubat 2012 tarihinde kurulan SADAT, uzun zamandır tartışma konusu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  13 Mayıs’ta SADAT'ın önünde yaptığı açıklamada "SADAT paramiliter bir kuruluştur... Burası terörist yetiştiren bir kurumdur. Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır" şeklinde konuşmuştu.

BirGün Gazetesi'nden İsmail Arı'nın haberine göre, Kılıçdaroğlu'nun "terörist eğitim merkezi" olarak tarif ettiği SADAT’ın kurucuları ve ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek, kamuya ait olan Türkiye Şeker Fabrikaları’nın (Türkşeker) özel güvenlik işini aldı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi, 11 Nisan’da “Özel Güvenlik Hizmet Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleyi 4 milyon 504 bin TL teklif veren Ekol Grup Koruma Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. aldı.

İhale kapsamında, 1 Temmuz-31 Aralık 2022 tarihleri arasında, 6 ay boyunca korunacak alanlar şöyle sıralandı: “Ankara Şeker Fabrikası, Makine Fabrikası, Şeker Enstitüsü ve Tohum Fabrikası, hizmet binaları, lojmanlar, ambarlar, sosyal tesisler, müştemilatı, meydan sahası ile Ankara ili hudutlarında bulunan idaremizce kiralanmış şeker depoları ve genel müdürlük binası.”

EKOL GRUP'UN SAHİPLERİ SADAT'IN DA KURUCULARI

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Ekol Grup Koruma Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin sahipleri aynı zamanda SADAT’ın da ortakları ve kurucuları olan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek.

Tek ile Efe’nin sahibi olduğu şirketlerinden biri olan Ekol Grup Güvenlik Şirketi, 2012 ile 2022 yılları arasından kamu kurumlarında tam 86 özel güvenlik ihalesi aldı. Bu 86 ihalenin toplam bedeli ise 453 milyon 258 bin TL’yi buluyor.

KAMUDAN 105 İHALE ALDILAR

Yine bu ikilinin sahibi olduğu bir diğer özel güvenlik şirketi olan Ekol Grup Koruma Şirketi de kamudan 90 milyon TL değerinde 19 ayrı ihale aldı. Efe ile Tek’in özel güvenlik şirketleri, üniversitelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarından, adliyelere ve AKP’li belediyelere kadar birçok kamu kurumundan milyonlarca liralık özel güvenlik ihalesi aldı.

İkili sadece bu iki ayrı özel güvenlik şirketiyle kamudan 105 ayrı ihale aldı. Bu 105 ihaleyle kamunun kasasından şirketlere ödenen para da 543 milyon TL’yi aşıyor.