Gazete Emek - Yaptığı yolsuzluk haberleri nedeniyle defalarca gözaltına alınan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, dün Bitlis’in Tatvan ilçesinde Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani’nin korumaları olan polis Engin Kaplan ve diğer boksör koruması Yücel Baysali tarafından saldırıya uğradığını belirtmiş ve saldırıya ilişkin fotoğrafları paylaşmıştı.

Tatvan Belediye Başkanı Geylani ise Yücel Baysali’nin belediyedeki görevinden alındığı duyurmuş,  saldırının ardından Aygül’ü arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söylemişti.

Olaya ilişkin Bitlis Valiliği’nden yapılan açıklamada da “Olayın önlenmesinde kusurlu olduğu değerlendirilen, Polislik Mesleğiyle bağdaşmayacak davranışlarda bulunan Polis Memuru E.K hakkında derhal adli ve idari soruştuma başlatılarak Polis Memuru E.K görevden uzaklaştırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Aralarında Muş, Diyarbakır, Van, Urfa Barolarının da olduğu 15 baro, Aygül’e yapılan saldırıyı kınadı.

Açıklamada, saldırı “kabul edilemez” olarak nitelendirilerek “Bu saldırı, halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne yapılmıştır” denildi.

SINAN AYGÜL'E SALDIRANLAR TUTUKLANDI

Bitlis'in Tatvan ilçesinde gazeteci Sinan Aygül'ün darbedilmesiyle ilgili gözaltına alınan polis memuru ile Tatvan Belediyesi çalışanı tutuklandı.

Kültür Mahallesi Şeyhmuz Zırhlı Sokak'ta dün yaşanan saldırının ardından gözaltına alınan Y.B. ile polis memuru E.K, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından adliyeye götürüldü.

Savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi hakimliğe sevk edilen 2 kişi, "silahla kasten yaralama" suçundan tutuklandı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Sinan Aygül, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani'nin silahlı korumaları tarafından saldırıya uğradığını duyurmuştu.

Aygül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Tatvan'da belediye başkanı Mehmet Emin Geylaninin silahlı korumalarının saldırısına uğradım. Belediyeye ait araçtan inerek saldıran şahıslar arkamdan kafama vurduktan sonra küfrederek 'Bir daha başkan hakkında yazarsan geberirsin' diye tehditler ettiler. Tavan Devlet Hastanesine götürülüyorum" demişti.

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani ise Aygül'e 'geçmiş olsun dileklerini' iletirken saldırıyla ilgisi olmadığını öne sürmüştü: "Bugün yaşanan talihsiz olay ile hiçbir ilgim bulunmamaktadır. Yaşanan olay, şahıslar arasında yaşanan tasvip etmediğimiz bir tartışmadan kaynaklanmıştır. Sinan Aygül'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Olayda ismi geçen Belediye personeli ile ilgili de idari soruşturmayı başlatmış bulunuyoruz." 

Tatvan ilçesinde gazeteci Sinan Aygül'ün darbedildiği olayın ardından haklarında adli ve idari soruşturma başlatılan polis memuru E.K. ile Tatvan Belediyesi çalışanı Y.B, görevden uzaklaştırılmıştı.

Editör: Bekir GÜNEŞ