Marmara Denizi'nde peş peşe depremler: Naci Görür'den açıklama geldi Marmara Denizi'nde peş peşe depremler: Naci Görür'den açıklama geldi

Gazete Emek - Şırnak’ta 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Tümgeneral Ömer Keçecigil İlk ve Ortaokulu'nda oy kullanan taşımalı asker ve polislere “Konış, sen nerelisin?” şeklinde tepki gösteren Süleyman Salğucak (61) hakkında dava açıldı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Salğucak ile aynı okulda taşımalı asker-polislere tepki gösteren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen ve Tufan Ertaş hakkında iddianame hazırladı. 

Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği 3 sayfalık iddianamede, 3 isme “Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak” iddiası yöneltildi. İddianamede, 3 ismin emniyet ifadelerine yer verilerek, "Konuş, sen nerelisin?" tepkisinin yer aldığı görüntüler delil olarak yer aldı. 

Salğucak’ın “Konuş, sen nerelisin?” tepkisinin, “Polis sen nerelisin, polis sen nerelisin konuş sen nerelisin" olarak değiştirilerek iddianamede yer alması dikkati çekti.  

DELİL: KONUŞ, SEN NERELİSİN?

İddianamede, soruşturmanın Salğucak'ın tepkisinin yer aldığı görüntüler üzerine başlatıldığına işaret edildi. Salğucak'ın ifadelerinin yanı sıra diğer isimlerin de sözlerine iddianamede yer verildi. İddianamede, "(...) aynı video içeriğinde Dem Parti İl Başkanı Abdullah Güngen’in oy kullanmaya gidenlere yönelik olarak, ‘Kölesiniz hepiniz kölesiniz’ şeklinde konuştuğu, kalabalık içerisinde bulunan haki montlu yeşil üzerinde beyaz renkle yazılar bulunan kilolu beyaz tenli bir şahsın oy vermeye gidenlere yönelik olarak ‘Hırsızlar, hırsızlar, onursuz, haysiyetsizler’  şeklinde söylemlerde bulunduğu (...)" ifadelerine yer verildi. 

SALĞUCAK: SADECE SORDUM

Salğucak'ın 19 Nisan’da emniyette verdiği ifade iddianamede yer aldı. Salğucak, ifadesinde şunları belirtti: "Ben daha önceki seçimlerde hep o okulda oyumu kullanırdım. Yine aynı okul olduğunu düşünerek tek başıma gittim. Ancak oradaki görevliler okula yanlış geldiğimi, Gazipaşa Okulunda oy kullanmam gerektiğini söylediler. Tanımadığım birisi burada oy kullanan herkesin yabancı olduğunu, dışarıdan oy kullanmaya geldiklerini söylediler. Ancak ben bunu söyleyen şahsı tanımıyorum ve hatırlamıyorum. Burada oy kullananların hiçbiri Şırnaklı değil dediler. Ben okuldan çıkıp kendi oy kullanacağım okula gideceğim esnada okulun 50 metre aşağısından otobüsten bir asker indi. Tek sıra halinde oy kullanmaya gidin demesi üzerine oy kullanmaya gelen sivil şahısların asker olduğunu anladım. Bu sebeple ‘Konuş, sen nerelisin’ diye söyledim. Otobüslerin Şırnak plakalı olmaması sebebiyle askerlerin oy kullanmaya dış illerden geldiğini düşünerek söyledim. Benimle birlikte kapının önünde bulunanları tanımıyorum. Oy kullanmaya gelenlere küfretmedim, hakaret etmedim, taş atmadım, sadece sordum."

GÜNGEN: HALKIN İRADESİ GASP EDİLDİ 

DEM Parti Şirnex İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen ise, ifadesinde sözlerin kendisine ait olduğu söyledi. Güngen, "Okula giderken kimseden talimat almadığım, kimseye de talimat vermedim. Yönlendirme yapmadım, bana da yönlendirme yapılmadı. Tuğgeneral Ömer Keçecigil Ortaokulunda oy kullanan şahısların siyasi haklarını kullanmasını engellemek gibi bir düşüncem yoktur. Okul bahçesinde oy kullanmaya gelenlerin şahsına hakaret etmek amacım yoktur, sadece oradaki geliş yöntemleriyle birlikte otobüs ve minibüslerle gelen yerleşik olmayan günübirlik gelen seçmenlere yönelik tepkimdir. Bununla ilgili Savcılığı şahsi ve parti olarak da suç duyurusunda bulunduk. Ben halen bu tarz yöntemle ve günübirlik gelen seçmenlerle Şırnak halkının iradesinin gasp edildiğini düşünüyorum. Benim oradaki tepkim yukarıda da belirttiğim gibi kimsenin şahsına değil, irade gaspına yöneliktir" şeklinde ifade verdi. 

CEZA TALEBİ

İddia makamı, 3 isim hakkında "Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak" iddiasıyla ceza talep etti. İlk duruşma 8 Ekim’de Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

MA / Zeynep Durgut

Editör: Bekir GÜNEŞ