Gazete Emek - Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, 17 Mart'ta oynanan ve saha olaylarıyla gündemi meşgul eden Trabzonspor-Fenerbahçe maçının sevklerini duyurdu.

Fenerbahçeli futbolculardan Bright Osayi Samuel, İrfan Can Eğribayat, Jaydon Oosterwolde tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildiği için, cezaları açıklanmadığı takdirde, 3 Nisan'daki Adana Demirspor maçında forma giyebilecekler.

Fenerbahçe'nin Nijeryalı futbolcusu Osayi Samuel, Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarında PFDK'ye sevk edilirken, Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat, hem 36 hem de 45. maddeden sevk edildi. 

FENERBAHÇELİ OYUNCULAR KAÇ MAÇ CEZA ALABİLİR?

TFF'nin Futbol Disiplin Talimatı'nda yer alan 36. maddeye göre, kaleci İrfan Can Eğribayat ve savunma oyuncusu Jayden Oosterwolde'ye 1 ila 3 maç ceza verilebilir. İki oyuncu, ek olarak 45. maddeden sevk edildikleri için, 3 ila 5 maç daha ceza almakla karşı karşıya.

Öte yandan, sadece 45. maddeden sevk edilen Nijeryalı sağ bek Osayi Samuel'in ise, 3 ila 5 maç arasında ceza alması gündemde. 

TRABZONSPOR'DA EGEMEN KORKMAZ SEVK EDİLDİ

Sarı-lacivertli kulübün görevlileri Kürşat Çiftlik ve Okan Özkan'ın da aynı müsabakadaki kavgaları yüzünden disipline verildiği ifade edildi.

Trabzonspor Kulübünün saha olayları ve talimatlara aykırı hareketten dolayı, bordo-mavililerin antrenörü Egemen Korkmaz'ın ise müsabakadaki kavgası nedeniyle disipline sevk edildiği belirtildi.

Fenerbahçe’nin süper kupa cezası belli oldu Fenerbahçe’nin süper kupa cezası belli oldu

TFF'nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre; sevkler şu şekilde oldu:

 • 1- TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü’nün 17.03.2024 tarihinde oynanan TRABZONSPOR A.Ş.-FENERBAHÇE A.Ş. Trendyol Süper Lig müsabakasındaki “saha olayları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 52. maddesi uyarınca ve “talimatlara aykırı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 46. maddesi ile 2023-2024 Sezonu Süper Lig Müsabakaları Statüsü’nün 5/7 maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine,
 • TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü antrenörü EGEMEN KORKMAZ’ın aynı müsabakadaki “kavgası” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.
 • 2- FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü futbolcusu BRIGHT OSAYI SAMUEL’in 17.03.2024 tarihinde oynanan TRABZONSPOR A.Ş.-FENERBAHÇE A.Ş. Trendyol Süper Lig müsabakasındaki “kavgaları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine,
 • FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü futbolcusu JAYDEN QUINN OOSTERWOLDE ’nin aynı müsabakadaki “sportmenliğe aykırı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca ve “kavgaları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine,
 • FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü futbolcusu İRFAN CAN EĞRİBAYAT ’ın aynı müsabakadaki “sportmenliğe aykırı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca ve “kavgası” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine,
 • FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü görevlisi KÜRŞAT ÇİFTLİK ’in aynı müsabakadaki “kavgaları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine,
 • FENERBAHÇE A.Ş. Kulübü görevlisi OKAN ÖZKAN ’ın aynı müsabakadaki “kavgası” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 45. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

DİSİPLİN TALİMATINDA 36 ve 45. MADDELER

TFF'nin, Futbol Disiplin Talimatı'nda yer alan 36 ve 45. maddeler, şu şekilde:

 • 45. MADDE: KAVGA
 • Bir kavgaya karışan ve fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen
 • (a) Futbolculara 3 ila 5 müsabakadan men cezası verilir.
 • 36. MADDE: SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET
 • (1) Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren eylemlerde bulunan veya basın ve yayın organları ya da sosyal medya aracılığıyla sporda şiddet veya düzensizliği teşvik eden veya taraftar eylemlerine sebebiyet verebilecek mahiyette sportmenliğe, spor ahlakına veya fair-play anlayışına aykırı açıklama ya da beyanlarda bulunan;
 • (a) Futbolculara 1 ila 3 müsabakadan men cezası verilir.
Editör: Bekir GÜNEŞ