Gazete Emek - Görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası almış, söz konusu ceza Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Mızraklı’nın yeniden yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mızraklı, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya katıldı. Mızraklı’nın avukatları Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın ve Muhsin Bilal, duruşmada hazır bulundu. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Erzirom Milletvekili Meral Danış Beştaş ile çok sayıda siyasetçi de duruşmayı izledi.

MIZRAKLI’NIN SAVUNMASI

Hakkındaki iddialara karşı savunma yapan Mızraklı, “Yaklaşık 4 yıldır bir iftiracının beyanlarıyla tutuklu bulunuyorum. Mahkeme heyeti olarak sizlerin, gerçek ile doğruyu, yalan ile gerçeği birbirinden ayırt edecek yetenekte olduğunuza inanıyorum. Aynı iftiracının beyanlarıyla yargılananların beraat ettiğini biliyorum. Benim ise yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunmam mahkemenizin hukuki takdirinin çok ötesinde bir durumu gösteriyor. Bu durum hukuk ile açıklanamaz. Bu bir kumpas davasıdır” dedi.

‘ÖZEL BİR SİSTEMLE BUGÜNE GELDİK’

Dava sürecindeki hukuksuzluklara değinerek Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderdiğini ve burada bir “tavsiye” kararına işaret eden Mızraklı, “Ben bunun neresini düzelteyim? Bu davada bir özel hukuk, özel bir sistem kurularak bugüne geldik. Bu davada siz beraat kararı verseydiniz, kayyumluk sistemi sürdürülemezdi. Hukukta bir ayar vidası oluyor. Tıpkı bizim yaşadığımız süreç gibi. Burada hukukun ayar vidası ben ve bu dava oluyor. Tüm bu yargısal süreç ve hukuksuzlukların nedeni Kürt sorunun çözülmemesinden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

SOYLU’NUN İTİRAFINI HATIRLATTI

Mızraklı, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir televizyon programında, “İçişleri Bakanı oldum. Cumhurbaşkanımız beni çağırdı. Dedi ki; ‘Süleyman, ben bu Güneydoğu’daki HDP’nin, PKK’nın belediyelerinden rahatsızım. Çünkü bunlar çocukları alıp dağa götürüyorlar. Devletin vergilerini PKK’ya gönderiyorlar. Onlar da kurşun olarak bizim Mehmetçiğimize dönüyor. Bunları derhal görevden alacaksın’ dedi. Ya benim istediğim bir göz Tayyip Erdoğan verdi bana iki göz. İki gün geçti, sabah 8’de bir operasyon hepsini görevden aldık” sözlerini hatırlattı. Mızraklı, davanın siyasi otoritenin istemiyle açıldığına dikkat çekti. İktidarın kayyım atama için ilk olarak “örgüte para gönderdiği” ve “usulsüz işe alım” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin görevlendirildiğini, müfettişlerin bu yönde bir bulguya ulaşmadıklarına dair rapor hazırladıklarını hatırlattı.

‘ALGI OPERASYONLARI YARATILDI’

Göreve gelmesinden sonra kendisi hakkında algı operasyonları yapıldığını dile getiren Mızraklı, algı ile gerçekliğin birbirinin yerini aldığını belirtti. Devlet bağlantılı çete lideri Sedat Peker’in gazeteci Hadi Işık hakkında ifşaatlarını anımsatan Mızraklı, Hadi Özışık’ın kendisi hakkında “örgüte para aktardığı” ve “dağa eleman gönderdiği” gibi iddialarda bulunduğunu, bunların tamamen bir algı yaratmaktan ibaret olduğunu kaydetti.

Açık tanık Hicran Berna Ayverdi’nin iddiaları üzerine tutuklandığına dikkat çeken Mızraklı, Ayverdi’nin “Ameliyathaneyi hazırladık, Selçuk Mızraklı’ya haber verdik, geldi ameliyat etti” sözlerine değindi. Mızraklı, “Bir hekim olarak muayene etmeden, teşhis koymadan, yöntem belirlemeden bir hastayı ameliyathaneye alacaklar ben nasıl gider ameliyat ederim. Bu akla aykırı. Hastaneler yol geçen hanı değil, hele hele ameliyathaneler hiç değil” diye konuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ