Gazete Emek - Yerlikaya, "Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz" dedi. Mülkiye müfettişlerinin konuyla ilgili rapor hazırladığını kaydeden Yerlikaya, söz konusu raporu kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında görevden uzaklaştırılan üst düzey emniyet mensuplarıyla ilgili sessizliğini bozdu.

Sosyal medya hesabı "X" üzerinden bir açıklama yapan Yerlikaya, hükümete oyun kurulmak istendiğini söyledi.

Suç örgütlerine yönelik operasyonlara engel olmak isteyenlere izin vermeyeceklerini kaydeden Yerlikaya, "Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Mülkiye Müfettişleri'nin konuyla ilgili rapor hazırladığını bildiren Yerlikaya, hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti. 

Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 114’üncü gününde Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 114’üncü gününde

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli “oyun kurmaya” çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün olduğu gibi bugün de organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı illegal yapılara ve suç odaklarına göz açtırmadık, açtırmıyoruz ve açtırmayacağız. Bu mücadelemizi kimler engellemeye çalışıyorsa, kimler FETÖVARİ gizli tanık taktikleriyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını istiyorsa, onların o düzenlerini de başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz. Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz. Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız. Ve gereğini yapacağız. Aziz Milletimiz müsterih olsun; Nasıl Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) ve FETÖ ile mücadelede hainlerin inlerine kadar girdiysek; bu suç odaklarını da saklandıkları her delikten bulup çıkartacağız."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik iddialar nedeniyle 3 emniyet görevlisi hakkında soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun hazırlayacağı raporun ardından bu kişiler hakkında adli işlemlerinin yürütüleceği öğrenildi. İçişleri Bakanlığı da 9 Mayıs'ta başkentteki organize suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı'nın görevlerinden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.

AYHAN BORA KAPLAN DAVASI

Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasına ilişkin Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede Kaplan hakkında biri ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ile 169 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor. 

İddianamede, suç örgütünün kurucusu ve yöneticisinin "Ayhan" kod adlı sanık Bora Kaplan, diğer yöneticilerin ise sanıklar Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik olduğu bildiriliyor.

Ankara’da “Kaplan grubu” olarak bilinen ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın 15 yıl içerisinde Ulus’ta bir telefoncu dükkanından 15 milyon lira sermayeli zincir şirkete ulaşan ticari gelişimi dikkat çekiyor. 40 milyon liralık Ferrari ile oğlunun sünnet düğününe giden Kaplan’ın ilk şirketinin adında “Menzil” sözcüğünün olduğu ve şirketinin 2015 yılından sonra büyümeye başladığı Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarından anlaşılıyor. 

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin mesajlar verdi. Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında açığa alınan emniyet görevlileri hakkında konuşan Bahçeli, "Birkaç emniyet müdürünün açığa alınması ile geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir" dedi. Bahçeli, hedefin Cumhur İttifakı olduğunu iddia etti. Konuşmasında Eurovision şarkı yarışmasını da hedef alan Bahçeli, "Marjinalliğin dozajı korkunç düzeylerdedir. Birinci olan erkek sanatçının tüylü ceket, pembe saten etekle yarışmada boy göstermesi utanç verici yozlaşmanın teyididir" ifadelerini kullandı.

Editör: Bekir GÜNEŞ