Gazete Emek-Yunanistan'ın Larisa kentinin kuzeyindeki Tempi bölgesinde yolcu treni ile yük treni çarpıştı. Ekathimerini gazetesinin aktardığına göre, yolcu treninin bazı vagonlarının raydan çıktığı kazada 36 kişi hayatını kaybetti, 85 kişi yaralandı. Kazanın ardından trendeki yolcular otobüslerle Selanik, Larisa ve Katerini'ye götürüldü.

Komşu Yunanistan hükümeti kaza nedeniyle üç günlük ulusal yas ilan ederken, Yunanistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Konstantinos Karamanlis kazanın ardından istifa ettiğini duyurdu. Karamanlis, "Böylesine haksız yere ölen insanların anısına küçük bir saygı nişanesi olarak bunu yapmanın görevim olduğunu hissettim" dedi. Karamanlis, "Korkunç bir şey olduğunda olmamış gibi davranamayız" ifadelerini kullandı.

Atina'dan Selanik'e gitmekte olan IC 62 tipi trende yaklaşık 350 yolcu bulunuyordu. Kaza alanında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

BAKANLIKTAN TAZİYE MESAJI
Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan'da dün gece meydana gelen tren kazasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği belirtildi. Açıklamada, "Bu elim kazada yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına, Yunan halkı ve hükümetine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'da meydana gelen tren kazası nedeniyle Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina  Sakellaropoulou ve Başbakan Kiryakos Miçotakis'e taziye mesajı gönderdi. 

'KAZA SIRASINDA KONTROL SİSTEMİ İŞLEMİYORDU'
Kazanın ardından OSE Sürücüleri Sendikası Başkanı Kostas Yenidounias, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve ana muhalefet Syriza'nın lideri Aleksis Çipras da açıklama yaptı. 

OSE Sürücüleri Sendikası Başkanı Yenidounias, tren kazası sonrasında devlet kanalı ERT'ye yaptığı ilk açıklamada, tren ağındaki eksikliklere dikkat çekerek "Tren ağında hiçbir şey (otomatik) çalışmıyor, her şey manuel" dedi. Yenidounias, 'tren kazası esnasında Yunanistan'ın ulusal tren ağında kontrol sisteminin işlemediğini, göstergelerin devre dışı olduğunu ve ışıklı sinyallerin de çalışmadığını' aktardı.

Yenidounias, 'tren ağındaki sorunlarla eksikliklerin uzun zamandan beri bilindiğini ancak buna rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını' da ifade etti.

ULUSAL TREN AĞI KRİZ YILLARDINDA ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİ
Yunanistan Komünist Partisi (KKE) kaza ile ilgili ilk değerlendirmesinde özelleştirme faktörü ile tren ağındaki eksikliklere dikkat çekerken ana muhalefet partisi Syriza'nın lideri Aleksis Çipras da sosyal medya üzerinden bir taziye mesajı yayımladı.

Yunanistan'da ulusal tren ağı TrainOSE, ekonomik kriz yıllarında özelleştirilmiş, İtalya'nın Ferrovie Dello Stato Italiane şirketi tarafından satın alınmış ve faaliyetlerini "Hellenic Train" ismi altında sürdürmeye başlamıştı.

İSTASYON ŞEFİ VE ŞİRKET TEMSİLCİSİ KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ
"Hellenic Train" sabah saatlerine dek yolcu trenindeki tam yolcu sayısı hakkında net bir açıklama yapmadı. Yunanistan medyasına göre, yolcu treni Atina'dan 430 kişi taşıyordu. Larissa'da yaklaşık 80 kişi trenden indi. Geri kalanlar ise iki tren arasındaki çarpışmaya kadar yolculuklarına devam ediyordu.

Öte yandan, ERT'nin aktardığına göre, Larissa istasyon şefi ile Hellenic Train temsilcisi Larissa Polis Karakolu'na götürüldü. İstasyon şefi yaklaşık bir ay önce göreve başlamıştı. 

Kaynak: Duvar 
 

Editör: Derya çelik