Gazete Emek-Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarıyla birlikte ekonomi gündemi hareketlendi. Emeklilerin maaşlarıyla ilgili yapılan düzenlemeler, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde belirlendi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12 BİN İLE 13 BİN TL ARASINDA OLACAK

Emekliler, 'insanca ücret' talebiyle hafta sonu eylemde: 'İktidar, 31 Mart uyarımızı anlamamış' Emekliler, 'insanca ücret' talebiyle hafta sonu eylemde: 'İktidar, 31 Mart uyarımızı anlamamış'

Merkez Bankası'nın son tahminlerine göre, yıl sonu enflasyon oranının yüzde 44,19 olması bekleniyor. Bu doğrultuda, Temmuz ayından itibaren emeklilerin maaşlarına yüzde 25,39 oranında zam yapılacak. Bu artışla birlikte, en düşük emekli maaşı 12.000 TL ile 13.000 TL arasında olacak.
MEMUR MAAŞLARINA DA ZAM YAPILACAK

2024 yılında memur maaşları ve memur emeklilerinin aylıklarına da zam yapılacak. İlk 6 ayda yüzde 15, ikinci 6 ayda yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6 ve ikinci 6 ayında yüzde 5 oranında zam uygulanacak.
ENFLASYON FARKI DA YANSITILACAK

Mart ayı itibarıyla memur ve memur emeklisi maaşlarına enflasyon farkının da yansıtılacağı açıklandı. Bu adım, maaşlardaki güncellemelerin doğru oranda yapılmasını sağlayacak.
EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Temmuz ayı emekli maaşları, Temmuz ayı içinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Emekli maaşı almak isteyenlerin ilgili kurumlara başvurması gerekiyor.


Kaynak: Duvar 

Editör: şilan