Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimleri için yeniden Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Dün (27 Mart) İYİ Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) giderek Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili itiraz dilekçesi verdi.

Bugün ise AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaptı. "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak Cumhurbaşkanı adayımızdır" açıklamasında bulunan Çelik'in paylaşımları şöyle:

"Cumhurbaşkanımızın adaylığı önünde hiçbir engel yoktur. Cumhurbaşkanımızın bu seçimlerde yeniden aday olduğunu aylar öncesinden açıklamıştık. Nitekim usulüne uygun şekilde adaylık başvurusu yapılmıştır.

Cumhurbaşkanımız milletimizin iradesine sımsıkı bağlılıkla sürdürdüğü siyasi hayatına, demokrasinin ve sandığın gücüne inanarak devam etmektedir.

Cumhurbaşkanımızın adaylığı konusunda üretilmeye çalışılan sözde tartışma hukuki değil, hukuk dışı yollarla siyasete yön vermeye çalışan kötü alışkanlıkların depreştiğini göstermektedir...

Daha önce de ifade etmiştik: Bu tür söylemler, siyaseti kurgulamaya çalışan masaların gizli ortağının “Sabih Kanadoğlu zihniyeti” olduğunu ve bu tartışmaların vesayet zihniyetinden beslendiğini ortaya koymaktadır.

Demokratik seçimlerle milletin adayıyla yarışmaktan korkan çevreler, Cumhurbaşkanımızın önüne siyasi hayatı boyunca çeşitli engeller çıkardılar.

Bu yaklaşım, Cumhurbaşkanımızla demokrasi meydanında yarışmaktan korktuklarının itirafı olmaktan başka işe yaramadı.

Söz ve karar milletindir!

Milletimiz, siyasi pazarlıklar yoluyla ülkemizin geleceğine dair kumar oynamak isteyenlere sandıkta bir kez daha demokrasi dersi verecektir."

TBMM Başkanı'dan açıklama

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, eski yasayı hatırlatarak Erdoğan'ın yeniden aday olabileceğini söyledi. Şentop, "Erdoğan'ın 2. defa adaylığı veya seçilmesi söz konusudur. Bu tartışma siyasi tartışma, hukuki tartışma değil" dedi.

Kaynak: halktv 
 

Editör: Derya çelik