Gazete Emek - 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni Yargıtay Başkanlığı'nda bugün gerçekleştirildi.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları iktidara yakın kanallarda canlı yayınlandı.

Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın konuşmasının televizyon kanallarında canlı yayınlandığı TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın konuşmasının ise Cumhurbaşkanlığı ekibi tarafından engellenerek yayınlanmadığını ifade etti.

"ERDOĞAN ÖNCE AYNAYA BAKMALIDIR"

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan'a seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan millet ile devlet kurumları arasına ekilmiş bir fitne arıyorsa, önce aynaya, sonra da etrafına bakmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun paylaşımları şöyle:

"Adli Yıl Açılış Töreninde Erdoğan’ın konuşması neredeyse tüm televizyonlarda canlı yayınlanırken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Erinç Sağkan’ın çok değerli uyarılarda bulunduğu konuşmasının yayınlanması, Cumhurbaşkanlığı ekibi tarafından engellendi.

Konuşmasında “Adalet sistemine inancı zayıflamış bir toplumun, devletine ve kurumlarına güveni de örselenecektir.” diyen ve bunu bir “fitne” olarak tanımlayan Erdoğan’a sormak isterim…


Sayın Sağkan’ın “Mesleğimizi icra ettiğimiz yargı sisteminde hukuka güven alarm vermektedir.” uyarısı mı fitnedir, yoksa bu konuşmanın engellenmesi mi?

Sayın Sağkan’ın “Ülkemiz, Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 140 ülke arasında 116; Doğru Avrupa ve Asya kategorisinde ise 14 ülke arasında sonuncu olmuştur.” uyarısı mı fitnedir, yoksa bu konuşmanın engellenmesi mi?

Sayın Sağkan’ın “AYM ve AİHM kararları mahkemeler tarafından emsal dosyalarda göz ardı ediliyor.” uyarısı mı fitnedir, yoksa bu konuşmanın engellenmesi mi?


Sayın Sağkan’ın “Meslektaşımız ve milletin iradesiyle seçilmiş Milletvekili Can Atalay’ın olması gereken yer, demir parmaklıkların arkası değil, AYM’nin emsal kararları gereğince milletin Meclisi’dir.” uyarısı mı fitnedir, yoksa bu konuşmanın engellenmesi mi?"

Editör: Bekir GÜNEŞ