Gazete Emek-28 Mayıs’ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylamasının ardından gözler, yeni kabineye ve akabinde asgari ücret, emekli ve memur zammı olarak yapılacak düzenlemelere çevrildi. 

Yeni asgari ücret için daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından dillendirilen '500 dolar' seviyesi kritik eşik olarak belirlenecek. Asgari ücret için 6 aylık enflasyon rakamları önemli bir kıstas olacak. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek.

YENİ KABİNE BEKLENİYOR

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) birkaç gün içerisinde kesin sonuçları açıklaması ve 2 Haziran'a kadar yeni kabinenin belli olması bekleniyor.

Yeni kabinenin belli olması sonrası Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümetin çağrısıyla toplanacak. Komisyon 5'er kişilik ekipler şeklide toplamda 15 kişi olacak şekilde işçi, işveren ve hükümetten oluşuyor. Toplamda 3 veya 4 toplantı sonrası yeni rakam belli olacak.

Haziran ayı içerisinde her tarafın bir kez ev sahipliği yapacağı ve her hafta bir toplantı ile bir rakamda uzlaşılması bekleniyor.

YÜZDE 30 ZAM

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesine göre refah payı dikkate alındığında asgari ücret zammı için birinci seçenek olarak yüzde 30 zam formülü ortaya çıktı.

Asgari ücrete temmuz ayında yüzde 30 zam yapılması durumunda net ücret 11 bin 058 TL, brüt ücret ise 13 bin 010 TL olacak. Asgari ücrete geçen yıl temmuz zammı da yaklaşık yüzde 30 civarında olmuştu.

Asgari ücrete temmuz ayında yüzde 35 zam yapılması durumunda net ücret 11 bin 475 TL brüt ücret ise 13 bin 500 TL olacak. 

Bu durumda temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına ocak ayında verilen refah payına benzer bir uygulama söz konusu olacak.

Kaynak: gerçek gündem 

Editör: Derya çelik