Gazete Emek-3 Ocak'ta enflasyon oranının belli olmasıyla beraber kamu emekçisi ve emekli maaşları da netleşecek. Peki emeklilerin zam oranı kaç olacak? Herkesin merak ettiği soruyla ilgili bir açıklama da Fatih Portakal'dan geldi.

Daha önce asgari ücret tahminini sık sık yineleyen Portakal bu kez hedefine emekli zamlarını aldı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Portakal, "Asgari ücreti 1 ay önceden bildirmiştim. İsabetli bir öngörüde bulunmuşum. Ve bir emekli olarak dün gece, “Bize ne zam yapılır?” diye düşündüm. Alo malo filan derken, bir şeylere ulaştım.

Meteoroloji'den 10 il için sarı kodlu alarm Meteoroloji'den 10 il için sarı kodlu alarm

Emekliye zam ne olacak? Tek oran mı, kademeli oran mı? En düşük rakam ne olabilir? Kusura bakmayın iktidar, emekliler sizden önce szctelevizyonu'na haberde benden duyacak. İşinizi yine bozacağım" ifadelerini kullandı.

Daha sonra ana haberde emekli zammı konusuna değinen Portakal şu açıklamayı yaptı;

Asgari ücrete yüzde 49 zam yapıldı ve 17 bin 2 lira oldu. Şimdi emekliler bekliyor. En önemlisi de 7 bin 500 lira alanlar ne olacak?

Yüzde 52-53 aralığında oran veriyorum. O da en düşük emekli maaşı 11 bin 200 veya 11 bin 400 arasında değişecek. Yüksek alanlara aynı olamayacak.

Ben mesela maaşımı söyleyim, yüksek alıyorum; 24 bin lira... Bana yüzde 52-53 yapılmayabilir. Ama yüzde 38'in altında olmayacak. Düşük olanı yukarı çekecekler ama yüksek alanlara kademeli olabilir." 

Kaynak: Duvar

Editör: Derya çelik