Gazete Emek-14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala seçim güvenliğine ilişkin endişeler de muhalefet tarafından dile getiriliyor. Buna yönelik kritik bir olay yaşandı ve Avustralya’nın Sidney kentinde bugün 26 No’lu sandıkta, milletvekili seçimi için henüz kullanılmamış oy pusulasında AKP’ye evet mührü basıldığı ortaya çıktı. CHP; Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

28. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek için 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye'de geri sayım sürerken yurt dışı sandıklarında oy verme işlemi başladı.

Muhalefet, seçim güvenliğine ilişkin endişelerini her fırsatta dile getirip çalışmalarını aktarırken Avustralya'da yaşanan bir olay seçim güvenliği konusunda tedirginlik yarattı.

AVUSTRALYA'DA AÇILMAMIŞ OY PUSULASINDA AKP MÜHRÜ ÇIKTI

Avustralya’nın Sidney kentinde bugün 26 No’lu sandıkta, komisyondan teslim alınan milletvekili seçimi oy pusulasında AKP’ye evet mührü basılmış olduğu ortaya çıktı.

CHP sandık görevlilerinin itirazı üzerine durum tutanak altına alındı. CHP, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Konuyla ilgili açıklama CHP’nin Yurt Dışı biriminin Twitter hesabından bugün yapıldı.

ALMANYA'DA BİR KİŞİ YURTDIŞI SEÇMENİ OLMADIĞI HALDE OY KULLANDI

Gerçek Gündem'in aktardığı bilgiye göre ise seçmen yoğunluğunun en fazla olduğu Almanya’da, sahte oy kullanma olayı CHP’li sandık görevlilerinin dikkati ve ısrarlı takibi sayesinde ortaya çıkarıldı. Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, yurt dışı seçmeni olmadığı halde oy kullanan kişinin yurtiçinde oy kullanmasına kısıtlama getirdi.

Sahte oy kullanımı ortaya çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Stuttgart Birlik Başkan Yardımcısı Şirin Üstün yaşananları şöyle anlattı:

'TESPİT EDİP TUTANAĞA GEÇİRDİK'

01 Mayıs günü Hasan Kiraz isim seçmene "Yurtiçi Seçmen Kütüğünde" kayıtlı olmasına rağmen Stuttgart-13E numaralı sandıkta oy kullandırıldığını fark ettik. Hemen olayın tutanak altına alınmasını istedik. Başta AKP ve MHP’li sandık kurulu üyeleri itiraz ettiler. Ancak ısrar ettik. Bu sefer de sandık kurulu başkanı sahte oy kullanan kişinin T.C kimlik numarasını tutanağa yazmak istemedi. MHP’li üye ile aramızda gerginlik yaşandı. Biz yurt dışı seçim genelgesinin uygulanmasında ısrar ettik ve geri adım atmadık. Sonuçta olayı tutanak altına aldık. Zarf sayım tutanağında oy kullanan seçmen sayısının 402, sandıktan çıkan zarf sayısının 403 olduğunu tespit edip tutanağa geçirdik.”

Oy sahteciliğinin tespit edilmesinin ardından Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, Rize’nin Pazar ilçesi 1076 nolu sandığın 187. sırasına bulunan Hasan Kiraz’ın yurt içinde oy kullanamayacağına yönelik karar aldı. 

Kaynak: Artı Gerçek 

Editör: Derya çelik