Gazete Emek - Geçtiğimiz hafta sonu, özellikle pazar günü şiddetli fırtına, sağanak yağış ve kar yağışı tüm yurtta can ve mal kayıplarına yol açtı.

Zonguldak, Bingöl ve Batman olmak üzere, ülkenin birçok noktası olumsuz hava şartlarından etkilendi.

İçişleri Ali Yerlikaya, tüm Türkiye'yi etkileyen sel ve fırtına da hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a çıktı.

Batman'da selde kaybolan 3 çocuktan 2'sinin cansız bedenine ulaşılırken 1 kadın da sel sebebiyle yaşamını yitirdi.

Almanya Cumhurbaşkanı, İmamoğlu ve Yavaş'ı da ziyaret edecek Almanya Cumhurbaşkanı, İmamoğlu ve Yavaş'ı da ziyaret edecek

Bir geminin karaya vurduğu, bir geminin battığı Zonguldak'ta 11 denizci kaybolurken 1 kişi hayatını kaybetti.

Ali Yerlikaya, canlı yayında yaptığı açıklamalarda sel ve fırtına felaketine ilişkin konuştu.

Yerlikaya şunları söyledi:

Zonguldak Ereğli limanındayız. Dün rüzgar hızı zaman zaman 70 rakımın üzerine çıktı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle limandan ayrılan gemi, sürüklenerek mendireğe çarparak batmıştır. 12 kişilik mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, jandarma, itfaiye ve dalgıçların da yer aldığı çok sayıda ekip hava şartlarının elverişli hale gelmesinin ardından bölgede arama kurtarma çalışması başlattı. Zarar gören araç sayımız 4 ilde 16 ve şu ana kadar 16 ilimizde 7 bin 17 görevli arkadaşımız var. 4 ilde 109 vatandaşımız yapılan ihbarlar üzerine arkadaşlarımız tarafından kurtarıldı."

Batman'da şiddetli yağış nedeniyle sele kapılarak kaybolan 9 yaşındaki çocuğun da cesedi bulundu.

Seyitler Mahallesi'nde sel sularına kapılarak kaybolan 9 yaşındaki Birgül Güner'in bulunması için AFAD, İl Özel İdaresi, itfaiye su altı arama kurtarma ve belediye ekipleri ile JAK timi tarafından arama çalışmaları yapıldı.

Ekiplerin çalışmaları sonucu Güner'in cansız bedeni evlerine yakın bir yerde bulundu.

Çocuğun cesedi kentteki özel bir hastaneye götürüldü.

Kardeş oldukları öğrenilen Asenat (1), İsrafil (5) ve Birgül Güner'in bulunması ile ekiplerin arama çalışmaları sona erdi.

Batman'da taşkın ve sel neticesinde Lalihan Güner (54) hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralı kurtarılarak hastanelere kaldırılmıştı.

Güner'in kaybolan 3 torunu için arama çalışmaları başlatılmış, Asenat ve İsrafil'in cesedine evlerine yakın bir yerde ulaşılmıştı.

Editör: Bekir GÜNEŞ