Gazete Emek- Asgari ücret pazarlığı için ilk toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılıyor. Çalışma Bakanlığı'nın tam da toplantı günü, asgari ücret anketinin sonucunu açıklaması dikkat çekti. Açıklamada, ''İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu'' denildi.

İLK TOPLANTI 2 SAAT SÜRDÜ

Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını tamamladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen yaklaşık iki saatlik toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları komisyonla paylaşıldı. Ankette, yeni yılda kamuoyunun ortak beklentisinin 7 bin 845 lira olduğu önü sürüldü.

Toplantıda ayrıca işçi ve işveren tarafı ekonomik veriler doğrultusunda görüş ve taleplerini dile getirdi.

BES: SGK emekçilerinin yaşadığı mağduriyetler giderilsin BES: SGK emekçilerinin yaşadığı mağduriyetler giderilsin

KAVLAK: YARIN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEĞİZ

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak toplantı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Yönetim kuruluyla bir değerlendirme yaptıktan sonra yarın sabah Türk-İş'te geniş kapsamlı basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten Kavlak "Bütün sorulara yarın sabah yanıt vereceğiz" dedi.

Komisyon, ikinci toplantısını 14 Aralık'ta yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak.