Gazete Emek - Kılıçdaroğlu’nun “Yapabilecek arkadaşlar gelsin yapsınlar. Muharrem İnce imza toplayamamıştı. ‘Gidin imza toplayın’ dedim. Kotayı 5’e indirdim. Çıksın kim çıkacaksa” dediği öğrenildi.

Bugün, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen CHP Belediye Başkanları Toplantısı'nda yerel seçimlere yönelik yol haritası konuşuldu. Belediye başkanlarına önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasına yönelik uyarılarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Hazırlıklarınızı, ittifak olmayacakmış gibi yapın, olursa bizim için artı olur" dedi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Belediye Başkanları Toplantısı'nda önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin yol haritası belirlendi. 

İYİ Parti’nin ardından CHP de, yerel seçimler için kendisine 'müstakil yol' stratejisi çizdi. 

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanları toplantısında yerel seçimlerde 'ittifak yokmuş gibi' hareket edeceklerini açıkladı.

Başkanlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Hazırlıklarınızı, ittifak olmayacakmış gibi yapın, olursa bizim için artı olur" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin ardından CHP’de yerel seçimlere yönelik ilk kapsamlı toplantı bugün Genel Merkez’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı toplantıya CHP’li tüm il, ilçe ve belde belediye başkanları katılırken, 36 belediye başkanı mazeret bildirerek toplantıya gelmedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda İmamoğlu ile bazı belediye başkanları da söz alırken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da belediye başkanlarına önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasına yönelik uyarılarda bulundu. 

İTTİFAK KURULMAYACAKMIŞ GİBİ HAZIRLIK YAPIN"

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde ittifak kurulup kurulmayacağı ile ilgili, partinin tek başına yol izleme kararı aldığını belirterek, belediye başkanlarından çalışmalarını ittifak kurulmayacakmış gibi yapmalarını istedi.

Kılıçdaroğlu’nun "İttifak kurmayacakmış gibi hareket edelim, ittifakın gündeme gelmesi halinde ittifak yapılacak illerde bizim için artı olur" ifadelerini kullandığı da öğrenildi.

Altılı masada ittifakın en büyük ortaklarından İYi Parti de geçen günlerde Divan ve Genel İdare Kurulu toplantılarında yerel seçimler için ittifaksız yol yürüme anlayışı benimsenmiş ve partinin yetkili isimleri de kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda bu yönde ifadeler kullanmıştı. 

EKONOMİK VE SOSYAL PROJELERİ ÖN PLANA ÇIKARILACAK

Kılıçdaroğlu’nun ayrıca belediye başkanlarından belediyelerin ekonomik ve sosyal projelerini ön plana çıkarmalarını, vatandaşın cebine dokunacak projelerin de halka iyi anlatılmasını istediği belirtildi. Kılıçdaroğlu ayrıca belediyelerin bakanlıklara takılan proje ve kredi taleplerine de değindi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 4 milyar TL’lik kredi için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne başvurmuş, ancak bu başvuru Cumhur İttifakı oylarıyla reddedilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun bu tür çözülemeyen kredi talepleri ve proje başvuruları için de belediyelerin ortak bir anlayışla hareket etmesi gerektiğini dile getirirken, genel merkez koordinasyonunda ilerlemenin önemine dikkat çektiği ifade edildi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanları ile CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantı dört saat sürdü. Toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı.

Medyascope'tan Cansu Timur'un haberine göre, toplantıda başkanlardan biri Kılıçdaroğlu’na, “Sayın Genel Başkanım istifa edin” dedi. Toplantıya katılan bir başkanın aktardığına göre Kılıçdaroğlu çağrıya “Hakkınız” diyerek yanıt verdi. 

“ADAY OLMADIM, ADAY GÖSTERİLDİM”

Kılıçdaroğlu’nun istifa çağrısına sakin bir şekilde yanıt verdiğini belirten başkan Kılıçdaroğlu’nun sözlerini aktardı:

“Genel Başkan ‘Hakkınız’ dedi. Ben hiçbir yere aday olmadım, hep aday gösterildim. Baykal ‘Grup başkanvekili olacaksın’ dedi. Oldum. ‘Hiçbir yere aday olmayacağım. Partidekiler aday olacaksın derse o görevden kaçmam’ dedi.” 

Editör: Bekir GÜNEŞ